Ukrayna; Doğu Avrupa'da yer alan, güneyinde Karadeniz; kuzeydoğusunda ve doğusunda Rusya; kuzeyinde Belarus; batısında Polonya, Macaristan ve Slovakya; güneybatısında Moldova ve Romanya bulunan Slav kökenli ülke.

Başkenti Kiev olan Ukrayna, 603 bin 638 kilometrekarelik alanıyla Avrupa'nın yüz ölçümü bakımından ikinci en büyük ülkesidir. 44 milyona yakın vatandaşa sahip olduğu düşünülen Ukrayna'nın gerçek nüfusunun savaş sebebiyle 29 milyona kadar düştüğü tahmin ediliyor.

Yarı başkanlık hükûmet sistemiyle yönetilen bir cumhuriyet olan Ukrayna'da, en yetkili kişi konumunda devlet başkanı yer alırken, onu hükûmet lideri olan başbakan takip ediyor.

Devlet Başkanlığı konumunda 2019'da seçilen avukat ve aktör Volodimir Oleksandroviç Zelenski yer alıyor. Ukrayna'da hükûmetin lideri ise Denis Şmihal.

Ana dili Ukraince olan ülkede Rusça da ağırlıklı olarak konuşuluyor. Ülkenin para birimi olan grivna (UAH), 1 ABD doları karşısında 36,55'lik bir değerde bulunuyor.

Tahıl üretiminde dünyanın en önemli ülkeleri arasında gelen Ukrayna'da tarım ve hayvancılık, 200 milyar dolarlık gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yaklaşık yüzde 11'ini oluşturuyor.

Ukrayna'ya bağlı Kırım Yarımadası, 2014 yılında Rusya tarafından yasa dışı bir şekilde ilhak edilmişti. 2022'de ise Rusya Federasyonu, başlattığı özel askeri operasyon ile Ukrayna'nın doğu bölgelerini uluslararası hukuka aykırı olarak ilhak etti. 24 Şubat'ta başlayan işgalde, 30 Eylül 2022 tarihinde Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson oblastları, Rusya tarafından ilhak edildi. Bu ilhak, Birleşmiş Milletler tarafından yasa dışı olduğu gerekçesiyle geçersiz sayıldı.