Rusya’dan Fransa’ya tehdit: “Diplomatlarımıza dokunursanız karşılık vereceğiz”

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Paris Büyükelçiliği’nin Fransız askeri uzmanlarının Ukrayna’ya gönderilme olasılığıyla ilgili açıklamasının sonuçsuz kalmayacağını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Telegram hesabından konu ile ilgili açıklamada bulundu.

Zaharova, Rus büyükelçiliğinin açıklamasında Fransız yetkilileri rahatsız eden hususlara ilişkin üç seçenek sıraladı: “soru sorma geleneği”, “sorulara cevap verme geleneği” ve “daha önce Paris’in inatla inkar ettiği Fransızların Ukrayna’da ölme olasılığı”.

Zaharova, “Ben de G seçeneğini ekleyeyim: diplomatlarımıza dokunurlarsa misilleme tedbirlerle karşı karşıya kalırlar” dedi.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransız askeri uzmanlarının Ukrayna’ya gönderilmesi durumunda Rusya Silahlı Kuvvetleri için meşru hedef haline geleceğini söylemişti.

Lavrov, Rusya’nın Fransa Büyükelçiliği da Ukraynalı militanlara Rusları daha iyi nişan almayı öğreten uzmanların meşru hedef haline geldiğini vurgulayarak, “Savaş savaştır” şeklinde konuşmuştu.

Batı’da son zamanlarda Ukrayna ihtilafına doğrudan müdahale ve Moskova ile savaş olasılığı ile ilgili açıklamalar gündeme geliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın Ukrayna’daki cepheyi yarması ve Kiev’den ilgili talebin gelmesi durumunda askeri birlikler gönderebileceklerini ifade etmişti. Macron, birçok ülkenin bu fikre destek verdiğini iddia etmişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fransa liderinin bu sözlerini reddederek ittifakın Ukrayna’ya asker göndermeyi planlamadığını, Kiev’den de böyle bir talebin gelmediğini açıklamıştı. Stoltenberg, Rusya’nın müttefik ülkelere kaçınılmaz saldırı riskinin olmadığını dile getirmişti.

Batı’dan gelen tehditler bağlamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin orduya stratejik olmayan nükleer silah tatbikatını başlatma talimatı vermişti.