Macaristan Başbakanı Orban’dan 3. Dünya Savaşı uyarısı

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa’nın Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşa kesinlikle dahil olmaması gerektiğini belirterek “Belki de 10 yıl sonra mevcut süreçler Üçüncü Dünya Savaşı'nın başlangıcı olarak adlandırılacak" ifadelerini kullandı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa'nın olası sonuçlarını hesaplamadan Ukrayna'daki savaşa dahil olmasından daha büyük bir sorumsuzluk görmediğini söyledi.

YouTube kanalı Patrióta'ya açıklamalarda bulunan Orban, "Avrupa bir savaşa o kadar dahil oldu ki, askeri hedefine ulaşmak için gerekli maliyet ve araçların büyüklüğü hakkında bir tahminde bile bulunmuyor. Hayatımda bundan daha sorumsuzca bir şey görmedim" şeklinde konuştu.

Orban, AB'ye evrensel askerlik hizmetinin geri getirilmesi fikrini çılgınlık olarak nitelendirerek, Budapeşte'nin Macar vatandaşlarının hizmetlerine "Almanya ya da Brüksel'de" karar verilmesine karşı olduğunu vurguluyor.

Orban, "Başka hiç kimsenin zorunlu askerlik ve askerlik çağındaki gençlerimizi herhangi bir yere gönderme konusunda karar vermesini istemiyoruz. Zorunlu askerliğin olduğu bir pan-Avrupa ordusunu unutmalıyız, bu çılgınca bir fikir" ifadelerini kullandı.

ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI OLASILIĞI

"Brüksel'in savaş psikozu" durdurulmazsa, önümüzdeki dönemde mevcut süreçlerin Üçüncü Dünya Savaşı'nın başlangıcı ya da hatta bir bölümü olarak adlandırılabileceğini vurgulayan Orban, şu şekilde konuştu:

"Belki de 10 yıl sonra mevcut süreçler Üçüncü Dünya Savaşı'nın başlangıcı olarak adlandırılacak. Eğer işler kötü gider ve Brüksel'de gelişen askeri psikozu kontrol altına alamazsak, bu yılların tarihinin de büyük dünya savaşının ilk yıllarının bir bölümü olacağı göz ardı edilemez

Orban, Avrupalı siyasetçilerin nükleer silahları caydırıcı bir unsur olarak görmelerine rağmen, çatışmanın başlangıcında düşünmedikleri en kötü senaryoların gerçekleşebileceğini savunarak, "Bence Avrupalı politikacılar nükleer bombayı gerçekten kullanılması gereken bir şey olarak değil, taktiksel bir caydırıcılık aracı olarak görüyorlar, ancak savaşın başında düşünmedikleri şeyler savaşın sonunda gerçekleşebilir, en kötü senaryolar gerçekleşebilir" değerlendirmesinde bulundu.