Viktor Mihaly Orban, 31 Mayıs 1963 tarihinde Macaristan'ın İstolni Belgrad şehrinde doğdu.

Orban, Eötvös Lorand Üniverstitesinde Hukuk alanında lisans eğitimi aldı.

Daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans çalışması yapan Viktor Orban, yüksek lisans tezini Polonya Dayanışma Hareketi üzerine oluşturarak mezun oldu.

Viktor Orban mezun olduktan birkaç yıl sonra da Açık Toplum Enstitüsünden burs alarak Oxford Üniversitesine bağlı olan Pembroke Kolejinde kısa bir süre siyaset bilimi okudu.

Orban, Macaristan’da başlayacak olan 1989 Devrimleri öncesinde ise ülkesine döndü ve Macar Yurttaş Birliği adlı siyasi öğrenci oluşumuna katıldı.

Doksanlı yıllarda Sovyetler Birliği dağılıyor ve Soğuk Savaş dönemi sona eriyordu. Bu süreçten en fazla etkilelen ülkelerden biri de Macaristan oldu.

Viktor Orban, 1990’da seçimlere girmek için partiye dönüşen Fidesz listesinden aday oldu.

1989 yılında Sovyetler Birliğine bağlı olan Macarlar, Macaritan Halk Cumhuriyeti partisini yürürlükten kaldırarak demokratik seçimlere girdi ve Viktor Orban da ilk kez kendini parlamentoda buldu.

Viktor Mihaly Orban, partinin kuruluş zamanlarında klasik liberal ideolojisine sahipken daha sonra merkez sağ ideolojisine geçiş yaptı.

Orban, 1999 yılında başbakan oldu ancak daha sonraki 2002 ve 2006 seçimlerinde kaybederek 2010 yılına kadar ana muhalefet lideri oldu.

Viktor Orban, 2010 yılından bugüne kadar Macaristan başbakanı olarak görev yapıyor.