Başkenti Budapeşte olan Macaristan OECD, NATO, AB Vişegrad Grubu ve Schengen üyesi.

Ülkedeki resmi dil, Avrupa Birliği’nin 24 resmi dilinden biri olan Macarca.

Denize kıyısı olmadığından ve Karpat Dağları’nın eteklerinde bulunduğundan dolayı Macaristan’ın genelinde karasal iklim egemen. Ülkede sıcaklık kış aylarında -1,-2 derecelere düşerken yaz aylarında en fazla 29 dereceye ulaşıyor.

Macaristan’ın kuruluşu 10. Yüzyılda Doğu Roma tarafından 1000 yılında tahta oturtulan I. Isvan’ın büyük büyükbabası Arpad önderliğinde Macarların Asya’dan bölgeye gelişiyle Macaristan tarihi başlıyor. Macar Krallığı çeşitli kesintilerle de olsa 946 yıl varlığını sürdürdü. Bu süreçte de Batının kültürel merkezlerinden biri oldu.

Macaristan ittifak devletleriyle girdiği Birinci Dünya Savaşı’nı kaybedince ülke topraklarının üçte ikisinden fazlasını 3,3 milyon etnik Macar halkıyla beraber kaybetti. Buna neden olan ve 1920 yılında imzalanan Trianon Antlaşması, Macar tarihinin en kötü olaylarından biri olarak kabul edildiği gibi ağır şartlarıyla biliniyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ile birlik olan Macaristan bunun ardından Sovyet Rusyası tarafından ele geçirildi ve 1947 ile 1989 yılları arasında komünist yönetimi benimsedi. Bu süreçte Macaristan, 1956 Macar Devrimi gibi olaylarla uluslararası bir tanınırlık elde etti.

1989 yılındaki devrimle Doğu Bloku’nun çökmesiyle sınırlarını Avusturya’ya açtı. Bu yıldan sonra da parlamenter cumhuriyet sıfatını elde etti.

Macaristan 1989 yılında parlamenter demokrasiye geçti. Tek kamaralı Parlamento, dört yıllık bir süre için seçilen 199 milletvekilinden oluşuyor. Seçimlerde tek parti için yüzde 5, iki partili ittifaklar için yüzde 10, üç ve daha fazla parti içeren ittifaklar için yüzde 15 seçim barajı uygulanıyor.

Macaristan’da son genel seçimler 3 Nisan 2022 tarihinde yapıldı. Fidesz-KNDP ittifakı yüzde 54,10 oy oranı ile üst üste dördüncü kez seçimleri kazandı ve milletvekili sayısını bir önceki seçime kıyasla 133’ten 135’e çıkartarak Meclis’te anayasayı değiştirebilecek üçte iki çoğunluğunu muhafaza etti. Yeni Hükümet, Başbakan Viktor Orban başkanlığında 24 Mayıs 2022 itibariyle göreve başladı.