Joe Biden, 2020 yılın gerçekleşecek olan Amerika seçimlerinde başkan adayı olduğunu açıkladı. Bu açıklamanın ardından Joe Biden'ın kim olduğu araştırılmaya başlandı. Peki, Joe Biden kimdir? İşte, o isim hakkında merak edilen bazı detaylar

Joseph Biden, 20 Kasım 1942 tarihinde  dünyaya gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) eski başkan yardımcısıdır. 20 Ocak 2009 tarihinde bu göreve başlamadan önce 3 Ocak 1973 tarihinden beri Delaware eyaletini ABD Senatosu'nda temsil etmekteydi. 2008 ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Parti'den başkanlığa adaylığını koydu ancak 3 Ocak 2008 tarihinde yapılan Iowa ön seçimlerinde başarısızlığa uğraması nedeniyle adaylıktan çekildi.

23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Parti'nin Başkan adayı Barack Obama tarafından Başkan Yardımcılığına aday gösterildi. 4 Kasım 2008 tarihinde yapılan başkanlık seçimlerini Demokratik Parti kazandı. 20 Ocak 2009 tarihinde devlet başkanlığına seçilen Obama'nın yanında ABD Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı.

KONGRE'DE GEÇEN 36 YIL

Joe Biden, Obama’nın başkan yardımcısı olana dek 36 yıl süren Senato macerası boyunca çok partili sistemi destekledi. Tecrübeli politikacıyı destekleyenler, bu özelliklerinin hayli kutuplaşmış mevcut siyasi ortamda Biden’ın yararına olacağını savunuyor.

Biden Mart ayında ‘düzgün bir adam’ olarak nitelediği Başkan Yardımcısı Mike Pence’le ilgili geri adım atarak eşcinsel haklarına saygı duymadığı gerekçesiyle eleştirdi. Virginia Üniversitesi’nden siyaset bilimci Kyle Kondik, Biden’ın bu adımının Demokrat seçmenlerin adaylarında görmek istediği bir özellik olduğunu söylüyor.

Biden siyasi kutuplaşmaların ülkeye zarar verdiği mesajını veriyor. Siyaset karnesine öne çıkan eylemleri arasında cinsel saldırı, kadına yönelik ve aile içi şiddet vakalarını soruşturmayı kolaylaştıran Kadına Yönelik Şiddet Yasası’na imza atması da yer alıyor. Silah satışlarında sabıka kaydı gerektiren Brady Yasası’nın yürürlüğe girmesinde de etkili isimlerden biriydi.

EŞİ VE KIZINI TRAFİK KAZASINDA KAYBETTİ, 40 YIL SONRA DA OĞLUNU

Biden’ın siyaset sahnesine çıkışı gençlik yıllarında oldu. 29 yaşında Senato yarışına girdi ve Amerika tarihinin seçilmiş en genç ikinci senatörü oldu.

Biden senatör seçildikten birkaç hafta sonra eşi Neilia ve henüz bebek olan kızı Naomi, geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybetti. Aynı kazada Biden’ın iki oğlu Beau ve Hunter ağır yaralandı. Biden 1973’te Senato yeminini hasta oğlunun başucundan etti. Biden ailesinin peşini trajediler bırakmadı. Ailesiyle çocukken geçirdiği trafik kazasında ölümden dönen Beau Biden, 40 yıl sonra, henüz 46 yaşında beyin kanserinden hayatını kaybetti. Biden bir kez daha evlat acısı yaşadı ve 2016 başkanlık seçimi yarışına da bu nedenle girmediği belirtiliyor.

Başkan yardımcıları üzerine iki kitap yazan Saint Louis Üniversitesi Hukuk Profesörü Joel Goldstein, Biden’ın trajedileri ele alış şeklinin, onun karakterinin ne kadar esnek ve dayanıklı olduğu konusunda ipuçları verdiğini söylüyor.

GENÇLİK DÖNEMİ

Joe Biden, 20 Kasım 1942 tarihinde Pensilvanya, Scranton'da Mary's hastanesinde doğdu. Babasının adı Joseph Robinette Biden Sr., annesinin adı ise Catherine Eugenia Finnegan'dır. Valerie, James Brian, Francis W. Adlarında 3 kardeşi vardır. 1953 yılında ailesi Delaware, Claymont’a taşındı. İlkokul, ortaokul ve liseyi Claymont'da okuyarak 1961 yılında mezun oldu. 1965 yılında Delware Ünivesitesi'nden siyaset bilimi üzerine eğitim alarak mezun oldu. Ardından Syracuse Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyarak avukat olarak 1969 yılında mezun oldu. Wilmington hukuk firmasında çalışmaya başladı.