ABD, Çin’e yeni yaptırımlar uygulamayı planlıyor

ABD, Rusya’ya karşı uyguladığı tek taraflı yaptırımlarını üçüncü ülkelere doğru genişletmeye hazırlanıyor. 

Bloomberg’in aktardığına göre, Joe Biden yönetimi, Çin'den Rusya'ya tedarik edildiği öne sürülen çiplere yaptırım uygulamayı planlıyor. 

İsmini açıklamak istemeyen kaynakların aktardığına göre, ABD, gün içerisinde mevcut ihracat kontrolleri ve kısıtlamaların kapsamını genişleteceği yeni yaptırımları açıklayacak.

Yeni yaptırımlarda özellikle çip satışlarına odaklanılacağı belirtiliyor.

ABD’nin, Rusya’nın askeri operasyonunu sürdürebilmesini destekleyen teknolojilere erişimini engellemeyi hedeflediğini belirten Bloomberg, haberinde, “Rusya hala füzelerinde ve savaş alanı için kritik olan diğer girdilerde kullanılmak üzere üçüncü taraf ülkelerden çip tedarik etmeyi başarıyor” ifadelerine yer verdi.

ABD’nin, yeni yaptırım listesine yeni mikroçip ve yarı iletken ürün kodları ekleyerek kısıtlanan ürün kategorilerini genişleteceği belirtildi.

ABD’nin yeni yaptırım ilanında Rusya'ya mal aktardığını iddia ettiği Hong Kong merkezli kuruluşları adresleriyle birlikte paylaşacağı kaydedildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Rusya’ya karşı yaptırımlar konusunda yeni tedbirlerin alınacağını doğruladı.

Kirby, salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rus savaş makinesinin maliyetlerini artırmaya devam edeceğiz ve bu hafta etkili bir dizi yeni yaptırım ve ihracat kontrolü eylemi açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

Biden'ın bu hamlesi, G7 liderinin İtalya'daki zirvesine katılmaya hazırlandığı ve liderlerin en önemli kaygılarından birinin Ukrayna'ya yardımı arttırmak ve Rusya'yı daha da kısıtlamak için yeni yollar bulmak olacağı bir dönemde geldi.