ABD tarihinde bir ilk: Başkan Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden suçlu bulundu

ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden, hakkında yasa dışı silah edinme suçlamalarıyla açılan federal davada suçlu bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın, Delaware eyaleti Wilmington şehrindeki mahkemede, 3 Haziran’da jüri seçimiyle başlayan yargılanması sonlandı.

Jüri, Hunter Biden’ın yöneltilen üç ayrı suçu da işlediğini kararlaştırdı.

Hunter Biden’ın avukat ekibi, bugünkü karardan dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını söyleyerek, mevcut yasal durumu takip etmeye devam edeceklerini belirtti.

Hunter Biden da yaptığı açıklamada, “suçlu bulunma kararından duyduğu hayal kırıklığından çok, gördüğü sevgi ve destek için minnettar olduğunu” dile getirdi.

Biden hakkında verilecek cezanın 120 gün içerisinde belli olması bekleniyor. Ancak cezanın açıklanacağı tarih henüz belli değil.

Mahkeme yargıcı Maryellen Noreika, suçlu bulunan Hunter Biden hakkında 25 yıla kadar hapis cezası verme yetkisine sahip.

Ancak ilk kez suç işlediği için cezasının ne olacağı, Biden'ın demir parmaklıklar ardında kalıp kalmayacağı belirsiz.

Hunter Biden'a, 2018’de uyuşturucu bağımlısı olduğu bir dönemde yasa dışı şekilde ateşli silah edinme, satın alma işlemleri sırasında uyuşturucu kullanıp kullanmadığına dair sorulan sorulara yanlış beyanda bulunarak federal yasaları ihlal etme ve bu silahı yasalara aykırı şekilde tutma ile ilgili 3 ayrı suçlama yöneltiliyor.

Biden hakkındaki iddiaları soruşturması için Adalet Bakanlığı tarafından atanan özel savcı David Weiss, söz konusu suçlamaları geçen sene yöneltmişti.

Biden, hakkındaki suçlamaların tümünü reddediyor.

Hunter Biden’ın yargılanmaya başlamasıyla ABD tarihinde ilk kez görevdeki bir başkanın oğlu, hakkındaki suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıktı.

Siyasi gözlemciler, Hunter Biden’ın yargılanmasının ve eğer suçlu bulunursa bu durumun, 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinde babası Joe Biden’ı sandıkta olumsuz etkileyebileceği yorumlarında bulunuyor.

Hunter Biden'ın ayrıca California eyaletinde 1,4 milyon dolarlık vergiyi ödemediği suçlamasıyla eylül ayında yargılanacağı biliniyor.

ABD Başkanı, oğlunun yasa dışı silah edinmeden suçlu bulunduğu davaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, oğlunun uyuşturucu bağımlılığıyla uzun bir süre mücadele ettiğini ve dirençli olduğu için oğluyla gurur duyduğunu söyledi.

Biden, ona bu konuda destek vermeye devam edeceğini kaydetti.

"Ben Başkan'ım ama aynı zamanda da bir babayım” diyen Biden, "Jill ve ben, oğlumuzu seviyoruz. Bu davanın sonucunu kabul edeceğim ve yargılama sürecine saygı duymaya devam edeceğim. Jill ve ben, daima Hunter'ın yanında olacağız” ifadelerini kullandı.