İsveç Krallığı ya da yaygın olarak bilindiği şekliyle İsveç, Kuzey Avrupa'da yer alan bir İskandinav ülkesidir. 447 bin 425 kilometrekare yüz ölçümüne sahip İsveç; en geniş yüz ölçümüne sahip İskandinav ülkesi, Avrupa Birliği'nin en büyük üçüncü ülkesi ve Avrupa'nın en büyük beşinci ülkesi konumundadır. Kuzeyinde ve batısında Norveç, doğusunda ise Finlandiya ile sınır komşusudur. Ülke, kara sınırı paylaşmadığı Danimarka'ya Öresund köprüsü ile bağlanır.

Başkenti Stockholm olan ülke, anayasal monarşi ve parlamenter demokrasiyle idare edilir. 1973'ten beri tahtta olan Kral Carl XVI Gustaf ülke tarihinde en uzun hüküm süren Kral olarak yer almaktadır ve ülkenin Başbakanı Ulf Kristersson'dur. Ülkede yasama görevi "Riksdag" adı verilen tek kamaralı bir meclis tarafından gerçekleştirilir.

İnsani gelişmişlik endeksi sıralamasında en yukarıda yer alan ülkelerden biri olan İsveç'in nüfusu yaklaşık 10,5 milyondur. Ülkede ulusal para birimi olan İsveç Kronu (SEK) kullanılır ve ülkenin Gayrisafi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) yaklaşık 600 milyar dolar seviyelerindedir. İsveç ekonomisi; inovasyon, teknoloji ve kapsamlı bir refah sistemi ile karakterize edilir.

İsveç, 200 yıldan uzun bir süre boyunca savaşlarda tarafsızlık politikası benimsemiştir. Yakın zamanda, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin getirdiği güvenlik endişeleri sebebiyle NATO'ya üye olmuştur.