Stoltenberg, İsveç'in NATO'ya katılımını hızlı oylamasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç'in üyeliğinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesini "memnuniyetle" karşıladığını söyledi. Genel Sekreter, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da hızlı imzası için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a İsveç'in NATO'ya katılım protokolüne ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı dolayısıyla teşekkür etti.

Stoltenberg, Karadağ Başbakanı Milojko Spajic ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İsveç'in katılımının NATO'yu daha güçlü hale getireceğine dikkat çekti.

İsveç'in üyeliğinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesini "memnuniyetle" karşıladığını belirten Stoltenberg, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da hızlı imzası için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve hükümetinin İsveç'in NATO'ya katılımına ilişkin destek mesajını da memnuniyetle karşıladığını söyledi.

NATO yetkilisi Stoltenberg, "Macaristan Parlamentosu toplanır toplanmaz Macaristan'ın (İsveç'in üyeliğine) onayını dört gözle bekliyorum" açıklamalarında bulundu.

Macaristan Parlamentosu'nun şubat sonunda yeniden toplanacağı bilgisini veren Stoltenberg, İsveç'in üyeliği için bu tarihin beklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Karadağ Başbakanı Spajic de İsveç'in bir an önce NATO üyesi olmasını istediğini ve bu süreçte Türkiye ve Macaristan'dan gelen "güzel haberleri" memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

İsveç'in NATO üyeliği için Macaristan meclisinden de onay alması gerekiyor.