Brezilya, Güney Amerika'nın en büyük ülkesi ve yüzölçümü bakımından dünyanın beşinci en büyük ülkesidir. Güney Amerika'nın doğu kesiminde yer alır. Kuzeyde Venezuela, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası; kuzeybatıda Kolombiya; batıda Peru ve Bolivya; güneybatıda Paraguay ve Arjantin; güneyde Uruguay olmak üzere on ülke ile sınır komşusudur. Brezilya'nın doğuda Atlas Okyanusu boyunca uzanan bir kıyı şeridi vardır.

Brasília, Brezilya'nın başkenti, São Paulo ise en büyük şehridir. Diğer büyük şehirler arasında Rio de Janeiro, Salvador, Belo Horizonte ve Fortaleza bulunmaktadır.

215 milyon kişilik bir nüfusa sahip olan Brezilya, dünyanın en kalabalık yedinci ülkesi konumundadır.

Portekizce, Brezilya'da resmî ve en yaygın konuşulan dildir. Brezilya, Güney Amerika'da Portekizce'nin resmî dil olarak belirlendiği tek ülkedir.

Federatif bir idari yapıya sahip Brezilya, başkanlık hükûmet sistemiyle yönetilen bir cumhuriyettir. Devlet Başkanı, hem devletin hem de hükümetin başıdır. Devlet Başkanı, 2022'nin sonunda gerçekleştirilen seçimlerle göreve gelen Luiz Inácio Lula da Silva'dır. Ülkede yasama görevini iki kamaraya ayrılan Ulusal Kongre gerçekleştirir. Federal Senato üst kamarayı, Temsilciler Meclisi ise alt kamarayı oluşturur.

Brezilya, 16. yüzyılda Portekiz tarafından sömürgeleştirilmiş ve 1822'de bağımsızlığını kazanana kadar Portekiz kolonisi olarak kalmıştır. Ülke, cumhuriyete geçilen 1889 yılına kadar imparatorluk olarak kalmıştır. Brezilya; tarihi boyunca ekonomik büyüme, sosyal zorluklar ve siyasi değişim dönemleri yaşamıştır.

Brezilya, yerli köklerinden, Portekiz sömürge mirasından ve Afrikalı, Avrupalı ve diğer göçmen toplulukların katkılarından etkilenen canlı ve çeşitli kültürüyle tanınır. Brezilya kültürü müzik, dans (samba ve capoeira dahil), sanat, edebiyat ve futbol sevgisi ile kutlanmaktadır.

Brezilya, anayasası tarafından garanti altına alınan din özgürlüğü ile dini çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Brezilyalıların çoğunluğu kendilerini Roma Katoliği olarak tanımlamaktadır, ancak önemli Protestan, Spiritist ve Afro-Brezilya dini toplulukları da vardır.

Brezilya dünyanın en büyük ve en çeşitlendirilmiş ekonomilerinden birine sahiptir. Kahve, soya fasulyesi, şekerkamışı ve sığır eti gibi tarımsal ürünlerin önemli bir üreticisi ve ihracatçısıdır. Ülke aynı zamanda başta demir cevheri olmak üzere madencilik ve doğal kaynaklarıyla da tanınmaktadır. Ayrıca Brezilya, otomotiv, havacılık ve elektronik endüstrileri de dahil olmak üzere büyüyen bir sanayi sektörüne sahiptir. IMF'in 2023 tahminlerine göre, Brezilya senin sonunda 2,1 trilyon dolarlık bir gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYİH) sahip olacak.

Brezilya, dünyanın en büyük tropikal yağmur ormanı olan Amazon Yağmur Ormanları'nın önemli bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır. Amazon, gezegenin ikliminin düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynar ve inanılmaz bir bitki ve hayvan türü biyoçeşitliliğine ev sahipliği yapar.