12 Mayıs 1980’de Southampton’da Hint kökenlere sahip olan ebeveynler Yashir ve Usha Sunak’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Sunak, Romsey, Hampshire’da bir hazırlık okulu olan Stroud School ve bir erkek bağımsız yatılı okulu olan Winchester College’a gitti ve burada okul gazetesinin baş editörü ve baş çocuktu.

Oxford Lincoln College’da Felsefe, Politika ve Ekonomi okudu. 2001 yılında birincilikle mezun oldu. 2006’da Fullbright bursiyeri olduğu Stanford Üniversitesi’nden MBA derecesi aldı.
Sunak, 2001 ve 2004 yılları arasında yatırım bankası Goldman Sachs için analist olarak çalıştı. Daha sonra Children’s Investment Fund Management için çalıştı ve 2006’da ortak oldu. Ayrıca kayınpederi Hintli iş adamı Narayana Murthy’nin sahibi olduğu yatırım firması Catamaran Ventures’ın Yöneticisiydi.

2014 Richmond için Muhafazakâr aday olarak seçildi. 2015-2017 parlamentosu sırasında Çevre, Gıda ve Köy İşleri Seçici Komitesi üyesiydi. 2018 ve 2019 tarihleri arasında parlamento yerel yönetim müsteşarı olarak görev yaptı. 24 Temmuz 2019 tarihinde Hazine baş sekreteri olarak atandı. 2020-2022 yıllarında Maliye Bakanı olarak çalıştı. Johnson’ın kabinesinde yer alan maliye bakanı Sunak, geçtiğimiz günlerde hükümetteki kriz nedeniyle istifasını açıkladı. Parti liderliği için favori isimlerinin arasında yer alıyor.

Bu yılın başında partygate skandalı ve ailesinin vergi işlemlerine ilişkin hakkında çıkan haberlerle gündeme gelen Maliye Bakanı eleştirilere maruz kalmıştı. Ancak Johnson hükümetinden istifasını sunmasıyla yeniden liderlik için aday olabilecek potansiyelinin olduğu düşünülüyor.