Narendra Modi, 17 Eylül 1950 tarihinde Hindistan, Vadnagar'da Heeraben Modi ve Damodardas Mulchand Modi çiftinin oğlu olarak doğdu. Tren istasyonunda seyyar çaycılık yapan bir babanın 6 çocuğundan biri olan Modi'nin asıl adı, Narendra Damadordas Modi'dir. Narendra Modi, çocukluk yıllarında tren istasyonlarında çay satarak ilkokul yaşamını sürdürdü. Gençliğinde (BJP) Bharatiya Janata Partisi'nin fikir okulu olan aşırı Hindu milliyetçisi Rashtriya Swayamsevak Sang'a katıldı. 
 
EĞİTİM HAYATI 
 
Bir yandan tren istasyonunun kantininde çalışıp, bir yandan da Delhi Üniversitesi‘nde dışarıdan okuyarak 1978 yılında siyaset bilimi diploması alan Narendra Modi, Gucerat Üniversitesi'nde yine siyaset bilimi mastırı yaptı ve 1983 yılında mezun olmuştur. Son seçim kampanyasından önce, 3 ay boyunca Amerika‘da halkla ilişkiler ve imaj yönetimi dersi almıştır. 
 
18 Temmuz 1947 tarihinde Britanya İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını kazanan Hindistan’ı dört kuşaktır yöneten Gandhi ailesini iktidardan indiren ülkenin yeni başbakan Narendra Modi olmuştur. Narendra Modi, Bharatiya Janata Partisi (BJP) başkanıdır ve Hindu dinine mensuptur. 
 
SİYASETTE YÜKSELİŞ 
 
Bharatiya Janata Partisi içinde hızla yükselen Narendra Modi, 2001 yılında eyalet seçimlerinde Gujarat eyaleti başkanı oldu. Kısa sürede eyaleti bir endüstri merkezi haline getiren Modi hükümeti mevcut hükümet Kongre partisi ve Müslüman gruplarca 2002 yılında eyalette meydana gelen Hindu Müslüman çatışmalarında gerekli güvenlik önlemlerini almayarak Müslümanların şiddete maruz kalmasına seyirci kalmakla suçlanmıştı.  
 
Hakkında 2002 yılındaki olaylardan dolayı birçok dava açılan Modi ve hükümeti bu davalardan bazılarından hüküm giyerken Modi şu ana kadar ceza almadı. Kabinesindeki bazı bakanların bu olaylardan suçlu bulunarak hapse atıldığı Modi’ye başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok batılı ülke büyükelçilikleri dini ayrımcılık yaptığı gerekçesi ile ülkelerine vize vermemişti. 
 
Hindistan’ın ana muhalefet partisi Bharatiya Janata Party (BJP) Gujarat eyaleti başkanı Narendra Modi’yi 2014 Mayıs’ında yapılacak genel seçimler için Başbakan adayı gösterdi. Modi, 7 Nisan-12 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılan ve sonucu 16 Mayıs 2014 tarihinde belli olan Hindistan genel seçimlerinde Hindistan’ın 15. Başbakanı oldu. 
 
Narendra Modi, 1968 yılında Jashodaben (Chimanlal) Modi ile evlendi. Sıkı bir vejetaryen olan Narendra Modi, yıllardır sadece Ahmedabad’daki Jade of Blue adlı mağazadan giyiniyor.