1968'de Ankara'da doğan Hakan Fidan; Kara Kuvvetleri'ne bağlı Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu ve Kara Kuvvetleri Dil Okulunu bitirdikten sonra 1986 yılında astsubay olarak görevine başlayan Fidan, 2001 yılına kadar bu görevi sürdürdü.

TSK görevlendirmesiyle Almanya'daki NATO karargâhına gönderilen Fidan, NATO görevi sırasında ABD'deki Maryland Üniversitesi'nin yönetim ve siyaset bilimi alanında lisans eğitimi gördü. Akademik hayatına Bilkent Üniversitesi'nde yaptığı yüksek lisans ve doktora eğitimleriyle devam eden Fidan, Hacettepe ve Bilkent Üniversitelerinde akademisyen olarak görev aldı.

Uzmanlık alanı istihbarat üzerine olan Fidan, çeşitli kurumlarda görev aldı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü gibi uluslararası kurumlarda çalışan Fidan; Avustralya Ankara Büyükelçiliği'nde danışmanlık, OYAK'ta genel kurul üyeliği, TİKA'da başkanlık görevlerini yürüttü.

TİKA başkanlığını takiben 2007'de dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı olarak atanan Fidan, 2008'de ise Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun yönetim kuruluna ve Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin Mütevelli Heyet üyeliğine seçildi. Fidan, Ahmet Yesevi Üniversitesi'ndeki görevinden 2011 yılında ayrıldı.

2009 yılında MİT Müsteşar Yardımcılığı görevine getirilen Fidan, bu görevde bir yıl kadar geçirdikten sonra MİT Müsteşarı oldu. Göreve geldiğinde 42 yaşında olması sebebiyle, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu göreve getirilen en genç kişi oldu. 13 yıla yakın bir süre MİT Müsteşarı olarak görev yapan Fidan, 2023 yılında gerçekleştirilen seçimlerin ardından beşinci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hükûmeti'nde Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi.