Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: “Bizim arzumuz Süleymaniye’deki arkadaşlarımızın hatalarından geri dönmesi”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin bölgesinde istikrarı hakim kılmak için elindeki tüm dış politika araçlarını koordineli şekilde kullanma konusunda kararlı olduğunu dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, katıldığı bir televizyon programında dış politika gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Irak’taki terörle mücadele ile ilgili konuşan Fidan, “Bizim arzumuz Süleymaniye’deki arkadaşlarımızın yol yakınken hatalarından geri dönmesi, Türkiye ile dostluklarını, tarihte olduğu gibi bugün de perçinlemeleri ve ortak geleceğe bizim beraber hareket etmemiz” dedi.

Dışişleri Bakanı, Erbil, Süleymaniye, Bağdat, Kerkük ve Musul’da “geleceği hep beraber” kuracaklarını, burada terör örgütlerine yer olmadığını vurguladı.

Bakan Fidan, “Bunları artık bizim sistem dışına atmamız lazım. Bunlar kullanım ömrü tamamlanmış örgütler. Sözünü ettiğim şehirler, kültürler kadim kültürler ve daha önce bu türden tehditlerin üstesinden geldiler, inşallah bundan sonra da gelecekler” ifadelerini kullandı.

İleri tedbirlerin gündemde olup olmadığının sorulması üzerine Dışişleri Bakanı, “Siz benim düşmanıma destek verdiğiniz sürece ne yapmamı bekliyorsunuz? Bu konuda açığız. Bu düşmanın senden istifade etmesinin yolunu engellemek benim görevim. Ben bunu yapacağım. Bunu yaparken de sana hile tuzak kurmuyorum, yüzüne söylüyorum. Bundan vazgeç, çünkü bu senin lehine değil, kimsenin lehine değil. Süleymaniye’deki halk Türkiye’nin dostu olan bir halk. Terör örgütüyle işi olabilecek bir halk değil” şeklinde konuştu.

Fidan, “Süleymaniye’deki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) liderliği ve onu oluşturan ekibin PKK ile olan ilişkileri, samimiyeti bizim için bir problem olmanın ötesinde artık ulusal bir güvenlik tehdidi olmuştur” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı ayrıca, “Türkiye bölgesinde istikrarı hakim kılmak için elindeki tüm dış politika araçlarını koordineli bir şekilde kullanma konusunda kararlı” dedi.

(AA)