Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Çin’de: Mevkidaşı Wang Yi ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Pekin’de Çinli mevkidaşı Wang Yi ile görüştü. Fidan, Türkiye-Çin ilişkilerinin geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, uluslararası ilişkilerin pek çok alanında Türkiye ile Çin'in örtüşen görüşe sahip olduğunu ve her iki ülkenin de uluslararası sistemde daha adil bir anlayışın hakim olmasını savunduğunu dile getirdi.

Fidan, "Türkiye ile Çin arasında sürdürülecek iyi ilişkiler, bölgesel ve küresel barışın, refah ve istikrarın sağlanmasına da katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Fidan, Çin'in başkenti Pekin'de, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı, uluslararası ilişkilerin pek çok alanında Türkiye ile Çin'in örtüşen görüşe sahip olduğunu söyledi.

Fidan, her iki ülkenin de uluslararası sistemde daha adil bir anlayışın hakim olmasını savunduğunu dile getirdi.

Fidan, “Türkiye ile Çin arasında sürdürülecek iyi ilişkiler, bölgesel ve küresel barışın, refah ve istikrarın sağlanmasına da katkı sağlayacaktır. Asya Pasifik'teki gelişmeleri ve jeopolitik yansımalarını da yakından takip ediyoruz. Asya Pasifik'teki sınamaların etkin çok taraflılık, yapıcı diyalog çabaları ve ortak önceliklere dayanan işbirliğini gerektirdiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı, Çin'in Filistin konusundaki duyarlılığının son derece memnuniyet verici olduğunu vurgularken, Çin'in Filistinlerle dayanışma içinde olmasını ve iki devletli çözümü güçlü bir şekilde desteklemesini takdirle karşıladıklarını söyledi.

Fidan, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in Filistin'de çözüm için geniş kapsamlı, yetkin ve etkili bir uluslararası barış konferansı için çağrıda bulunmasının son derece önemli olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Fidan, Kaşgar ve Urumçi'nin Çin'in kültürel zenginliğine katkıda bulunan iki kadim Türk İslam şehri olduğunu belirtti.

Fidan ayrıca, “Bu şehirler Çin'le Türk dünyası arasında ve Çin'le İslam dünyası arasında aynı zamanda bir köprü rolü de oynamakta. Tarihi dostluğumuzun ve komşuluğumuzun sembolleridir. Toplumların ve halkların birlikteliği güçlü devletlerin en büyük zenginliğidir. Bu coğrafyaların tarihi ve kültürel zenginliğine tanıklık etmekten büyük memnuniyet duyacağımı ifade etmek istiyorum” açıklamasında bulundu.