Luiz Inacio Lula da Silva 27 Ekim 1945 tarihinde Pernambuco eyaletinin Caetes kentinde dünyaya geldi.

1952'den itibaren Sao Paulo'da büyüdü. Lula da Silva, yoksulluktan dolayı okula çok az gidebildi ve 12 yaşından itibaren ayakkabı boyacılığı, postacılık, çamaşırhane işçiliği gibi çeşitli işlerde çalıştı.

Daha sonra bir metal fabrikasında çalışmaya başladı ve metal işçiliği eğitimi gördü. 1966'dan sonra Sao Bernardo do Campo'da büyük bir metal işletmesinde çalışmaya başladı. 1969'da metal işçileri sendikasının bölge grubu başkanı seçildi. 1975 yılında yüzde 92 oy alarak sendika başkanı oldu ve 100 bin işçiyi temsil etmeye başladı.

Lula da Silva, 1970'lerden itibaren aralarında büyük çaplı grevlerin de olduğu sendika faaliyetlerinin örgütlenmesinde yer aldı. Tutuklandı, bir ay tutuklu kaldı. 2002 yılındaki seçim kampanyasında işçi imajını değiştirerek ilk defa takım elbise giydi.

27 Ekim 2002 tarihinde yapılan ikinci tur seçimlerini kazandı ve 1995 yılından beri başkanlık görevinde bulunan Fernando Henrique Cardoso'nun yerine Brezilya devlet başkanı oldu. 

2006 yılında yapılan seçimlerde rakibi sosyal demokrat Geraldo Alckmin'e karşı yeniden başarılı olarak başkanlık görevini sürdürdü.

Lula da Silva, 31 Aralık 2010'da başkanlık görevini bırakana kadar sevilen bir lider olarak öne çıktı ancak 2011'de kendisi ve partisi hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları adına gölge düşürdü.

Yolsuzluk davaları nedeniyle 580 gün hapiste kalan Lula da Silva'nın bu davalardan hüküm giymesi, 2018'de Bolsonaro'nun kazandığı seçimlerde aday olmasını engelledi.

2021'de ise davalardan sorumlu yargıç Sergio Moro'nun davalarda taraflı ve politik davrandığına hükmeden Yüksek Mahkeme tarafından düşürülmesinin ardından Lula da Silva'nın seçimlere katılmasının önü açıldı.

Ekim 2021 tarihindeki devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu, İşçi Partisi'nin lideri Lula da Silva kazandı. 

Daha önce Brezilya'yı iki dönem yöneten Lula, yüzde 2'den az farkla seçimin galibi oldu.

Luiz Inacio Lula da Silva, 1 Ocak 2023'te de devlet başkanlığını Jair Bolsonaro'dan devraldı.