Nikol Paşinyan, Haziran 1975’te Ermenistan’ın kuzeydoğusunda Azerbaycan sınırında bulunan İcevan’da doğdu.

Paşinyan, 1990’ların başında gazetecilik eğitimi almak için Erivan’a yerleşti.

Nikol Paşinyan, Ermenistan Devlet Üniversitesinde gazetecilik okudu ancak mezun olamadı. Öğrenciyken siyasi faaliyetleri sebebiyle 4 yılın sonunda okuldan uzaklaştırılan Paşinyan’ın uzaklaştırılmasına gerekçe olarak devamsızlığı gösterildi.

Nikol Paşinyan’ın uzaklaştırma nedeninin yolsuzluk karşıtı bir makalesi nedeniyle olduğu öne sürüldü.

Paşinyan, 2000 yılında Haykakan Jamanak’ın baş editörü iken farklı insanlara karşı karalama ve iftira suçundan mahkum edildi.

Paşinyan 2008 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Levon Ter Petrosyan’ın seçimi kaybetmesinin ardından sokağa dökülen halkı örgütlediği gerekçesi ile, “cinayet ve kitlesel kargaşa” suçlamasıyla tutuklandı. Paşinyan 2 yıl sonra ise afla serbest bırakıldı.

2012 yılında milletvekili seçilen Nikol Paşinyan, Toplumsal Sözleşme Partisi’nin lideri oldu.

Paşinyan, 2018’de yine sokağa çıktı bu defa Serj Sarkisyan hükümetine istifaya çağırdı.

Sarkisyan, Paşinyan ile görüşme kararı aldı. Erivan'daki bir otelde yapılan görüşme televizyonlardan canlı yayınlandı. Sarkisyan söze; "Talebe olumlu yanıt verilmesinden memnunum" diyerek başladı.

Ancak Sarkisyan’ın sözünü kesen Paşinyan, "Bir yanlış anlaşılma var. Buraya istifanızın ve iktidarın barışçıl ve yumuşak bir şekilde geçişinin sağlanması için koşulları görüşmeye geldim” ifadelerini kullandı.

Görüşmeyi terk eden Sarkisyan, "Bu bir diyalog değil, şantajdır" dedi. Paşinyan ise çok geçmeden iktidarı devraldı.

Sarkisyan, “Nikol Paşinyan haklıydı. Ben haksızdım. Görevimi bırakıyorum” sözleriyle başbakanlıktan istifa etti. Parlamentoda yapılan oylamada Paşinyan başbakan seçildi.

Ermenistan, Nikol Paşinyan döneminde demokrasi, basın özgürlüğü ve yolsuzlukla mücadelede önemli gelişme kaydetti. Ülke ekonomisi önemli ölçüde büyüyerek Sovyetler Birliği sonrası dönemde en hızlı büyüyen ekonomilerden biri haline geldi.

Ancak 2020 Dağlık Karabağ Savaşı sonrası Azerbaycan’a karşı yaşanan yenilgi ve Karabağ’dan çekilmeye yönelik ateşkes antlaşmasının imzalanması, kendisine yönelik protestolara neden oldu.

21 Haziran 2021’de yapılan erken genel seçimleri ise Başbakan Nikol Paşinyan’ın liderliğindeki Sivil Sözleşme Partisi kazandı.

Eski Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın imzaladığı kararname ile Nikol Paşinyan yeniden başbakan oldu.