KÜNYE

Başkent: İslamabad

Nüfus: 192,8 milyon (2016)

Etnik yapı: Yüzde 45 Pencabi, yüzde 15 Peştun, yüzde 15 Sindi,  yüzde 10 Seraiki, yüzde 8 Muhacir  (ülkenin kuruluşu esnasında Hindistan’dan göç eden Urduca konuşan Müslüman kesim), yüzde 4 Beluci ve yüzde 3 diğer ırklar. 

Yüzölçümü: 882 bin kilometrekare

Dil: Ülkenin resmi dili Urduca olmakla birlikte İngilizce, Pencabi, Sindi, Peştu ve Beluci dilleri konuşuluyor

Din: Yüzde 96 Müslüman. Diğer dini gruplar arasında Hindu, Sih, Budist ve Hristiyanlar yer alıyor.

Para Birimi: Pakistan Rupisi (1 dolar=142 rupi, Nisan 2019 itibariyle)

GSYİH: 312 milyar Dolar (2018 tahmini)

GENEL BİLGİLER

Kuzeydoğusunda Çin, batısında Afganistan, güneybatısında İran ve doğusunda içinden çıktığı, sonrasında iki kez savaştığı Hindistan. Sadece bu coğrafi bilgeler bile Pakistan’ın stratejik konumunu ortaya koyuyor.

Ülkenin 200 milyona yaklaşan nüfusunun Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 2050’de 300 milyonu bulması bekleniyor. Pakistan’da en büyük etnik grubu yüzde 44 ile Pencabiler oluşturuyor.

Yüzölçümü bakımından yaklaşık 882 bin metrekare ile dünyanın 33’üncü büyük ülkesi Pakistan’da 60 civarında dil ve lehçe konuşuluyor. Urduca ve İngilizce ülkede hakim diller olarak göze çarpıyor. Ülkenin uzun süre İngiliz sömürgesinde kalması İngilizce’nin ülkede hakim dillerden olmasının temel sebebi. Ayrıca Pakistan, nükleer silah teknolojisine sahip tek Müslüman ülke olarak gösteriliyor.

EKONOMİ

Pakistan ekonomisi, satınalma gücü paritesi bakımından 25'inci büyük ve nominal olarak dünyanın 38'imci büyük ekonomisidir. Pakistan gelişmekte olan bir ülke olup 21'inci yüzyılda dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma potansiyeline sahip sonraki 11 ülkelerinden biridir. Bununla birlikte onlarca yıl süren çatışmalar, sosyal istikrarsızlıklar, yatırım eksikliği ve hızlı nüfus artışı ülkenin ekonomik büyümesine zarar vermiştir. Ülkenin ekonomisi yarı endüstrileşmiş olup önemli sanayi merkezleri İndus Nehri boyunca yer almaktadır. Birincil ihraç malları arasında tekstil, deri ürünleri, spor malzemeleri, kimyasallar, halı ve kilim bulunmaktadır.