Giorgio Meloni, İtalyan bir gazeteci ve politikacı.

İtalya'nın Kardeşleri Partisi'nin Genel Başkanı olan Giorgia Meloni; Matteo Salvini'nin Lig partisi ile Silvio Berlusconi'nin "Forza İtalia"sını da içine alan üç partili sağ ittifakın lideri.

1977 yılında Roma'da doğan parti liderinin babası Sardunyalı, annesi ise Sicilyalı.

Meloni, 1992'de 15 yaşındayken ulusal muhafazakar İtalyan Sosyal Hareketi'nin (MSI) gençlik kanadı olan Gençlik Cephesi'ne katılarak, siyasi hayatına ilk adımı attı.

Giorgia Meloni öğrencilik yıllarında öğrenci koordinasyonu Gli Antenati'yi (Atalar) kurdu. Aynı zamanda öğrenci hareketi Student Action'ın ulusal lideri oldu ve bu hareketi İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan Öğrenci Dernekleri Forumu'nda temsil etti. Meloni aynı yıl Amerigo Vespucci Enstitüsü'nde diploma aldı.

Giorgia Meloni, Guido Crosetto ve Ignazio La Russa ile birlikte sağcı İtalya Kardeşleri partisinin kurucu ortağı. 8 Mart 2014 tarihinde parti başkanlığına seçildi. 2006'dan beri İtalya Temsilciler Meclisi üyesi.

Ülkede geçtiğimiz sene yapılan genel seçimlerden Meloni’nin partisi İtalya’nın Kardeşleri seçimlerde yüzde 26 oy aldı. Meloni liderliğinde sağ ittifakın toplan oy oranı ise yüzde 44 oldu.

Ekim 2022 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, yeni hükümeti kurma görevini Giorgia Meloni'ye verdi. Böylelikle Giorgia Meloni, İtalya’nın ilk kadın başbakanı olarak atanmış oldu.