Türkiye dünyanın en büyük 11'inci silah ihracatçısı sıralamasına girdi

Küresel silah ticaretine ilişkin verileri takip eden Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) son raporunda Türkiye, dünyanın en büyük 11'inci ihracatçısı olarak belirlendi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), dünya genelindeki silah ve askeri teçhizat satışı ile ilgili detaylı bir rapor hazırladı. Veriler, 2019-2023 ile 2014-2018 yıllarını kapsıyor.

Raporda, Ukrayna-Rusya ve İsrail-HAMAS savaşlarının birçok ülkenin ithalat ve ihracatına etkisi dikkat çekti.

Rapora göre son 10 senede Avrupa'nın silah ithalatı neredeyse iki katına çıktı. ABD ve Fransa'nın ihracatı arttı. Rusya'nın ihracatı da keskin bir şekilde düştü. Küresel silah ticaretinin hacmi ise yüzde 3,3 oranında azaldı.

Türkiye bu rapor sonucunda silah satışlarını artıran ülke olarak öne çıktı.

TÜRKİYE, DÜNYANIN EN BÜYÜK 11'İNCİ SİLAH İHRACATÇISI KONUMUNDA

Türkiye, raporda karşılaştırılan dönemler arasında silah ihracatını yüzde 106 artırarak yaklaşık iki katına çıkardı. SIPRI'nin raporuna göre Türkiye, dünyanın en büyük 11'inci silah ihracatçısı konumuna yükseldi.

İlk 10 silah ihracatçısı ülkeler ABD, Fransa ve Rusya'nın ardından İtalya, Güney Kore, Çin, Almanya, Birleşik Krallık, İspanya ve İsrail olarak belirlendi.

Türkiye, en fazla silahı yüzde 15 ile Birleşik Arap Emirlikleri'ne, ikinci olarak yüzde 13 ile Katar'a ve üçüncü olarak yüzde 11 ile Pakistan'a sattı.

Türkiye, Sahra Altı Afrikası bölgesine de yüzde 6,3 ile en çok silah tedarik eden dördüncü ülke konumuna yükseldi.

Rapora göre bunun sebebi Nijerya'ya yapılan savaş helikopteri satışları ve bölgedeki birkaç ülkeye eğitim uçağı ve İnsansız Hava Aracı (İHA) teslimatı olarak görülüyor.

Raporda dünyanın en büyük 17'inci silah alıcısı olarak yer alan Türkiye'nin söz konusu yıllar arasında silah ithalatı ise yüzde 29 oranında düştü.

Türkiye'nin silah temin ettiği en büyük üç ülke ise İspanya, İtalya ve Rusya.

Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Bangladeş'in en çok silah satın aldığı ikinci ülke olarak da Türkiye yer aldı.