Ekvador, Başkanlık sistemiyle yönetilen bir anayasal demokrasi. Yasama organı 137 üyeden oluşan tek kamaralı Ulusal Meclis. Yürütme organının başı Devlet Başkanı. Başkan ve Başkan Yardımcısı aynı pusulada olmak üzere dört yıllık süreyle seçiliyor.

Ekvador’un başkenti, Kito. Ekvador, Galapagos Adaları da dahil olmak üzere toplam 283 bin 561 kilometrekarelik bir alana sahip. Ekvador, üç temel bölgeden ve Büyük Okyanust'ta bulunan bir adadan meydana gelmiş.

İklimde, büyük ölçüde rakıma göre belirlenen büyük bir çeşitlilik var. Dağlık vadilerde yıl boyunca ılıman iklim, kıyı bölgelerinde nemli subtropikal iklim ve ovalarda yağmur ormanları iklimi var. Pasifik kıyı bölgesi, şiddetli yağmur mevsimi ile tropikal iklime sahip. And Dağlarındaki iklim ılıman ve nispeten kuru ve dağların doğu tarafındaki Amazon Havzası, diğer yağmur ormanı bölgelerinin iklimini paylaşıyor.

Ekvador’un nüfusu etnik olarak çeşitli. Ekvador'un nüfusu, 2023 yılında worlometers.info adresinin tahmini verilerine göre, 17 milyon 643 bin 54 kişi.

Ekvador'un para birimi 2000 yılına kadar Ekvador Sukresi'ydi. 2000 yılında alınan kararla, resmi para birimi ABD doları oldu.

Ekvador’un resmi dili İspanyolca. Ülkede sosyal, ekonomik, ticaret alanında İspanyolca kullanılıyor.