Dmitri Sergeyeviç Peskov, 17 Ekim 1967 tarihinde Moskova’da dünyaya geldi.

Rusya'nın Pakistan Büyükelçiliği görevinde bulunan babası Sergey Peskov'un teşviki ile Arapça eğitimi almak istedi ancak üniversite sınavında Türkçe bölümüne yönlendirildi.

Peskov, 1989 yılında Moskova Devlet Üniversitesi Afrika ve Asya Ülkeleri Enstitüsü Türkoloji bölümünden mezun oldu.

Dmitri Sergeyeviç Peskov, mezun olduktan sonra Sovyetler Birliği’nde Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladı. Ancak Peskov'un Sovyet Birliği Dışişleri Bakanlığı’ndaki çalışması uzun sürmedi. 

Dmitri Peskov, 1994 yılına kadar Türkiye’de, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’den çalışmaya başladı. 1994 yılında ise Rusya’ya dönerek, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda görev aldı.

Peskov'un 1996’da yolu yeniden Ankara’ya düştü. Bu sefer birinci sekreter olarak Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde çalışmaya başladı.

Dmitri Peskov, 1999 yılında Rusya Devlet Başkanı Boris Yetsin’in Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi’nde İstanbul’da kaldığı üç gün boyunca tercümanı olarak görev yaptı.

Peskov, 2004- 2008 yılları arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın sözcü yardımcısı daha sonra ise 25 Nisan 2008’de Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı’nın basın sözcüsü oldu. 

22 Mayıs 2012 tarihinde de Rusya Federasyonu Başkan’ı Vladimir Putin’in kararıyla, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın Sözcüsü oldu. 

Peskov akıcı derecede Almanca, İngilizce ve Türkçe biliyor.