Kremlin'den NATO'ya uyarı: "Gerekli önlemleri alıyoruz"

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, NATO’nun Rusya’ya yakın bölgelerde askeri tatbikat düzenlemesinin kendileri için bir tehdit oluşturduğunu söyleyerek, “Bu tatbikatlara karşı gerekli önlemler alınıyor” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, güncel konulara ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

NATO'nun düzenleyeceği "Steadfast Defender 2024 (Kararlı Savunmacı)" isimli tatbikatı değerlendiren Peskov, bu eylemlerin Rusya için tehdit oluşturduğunu belirtti.

Moskova'da konuşan Peskov, "NATO, bize karşı tehdit oluşturma rolünü yerine getirmeye devam ediyor. Bunu böyle görüyoruz. Buna karşı gerekli önlemler alınıyor" şeklinde konuştu.

Örgütün uzun yıllardır Rus sınırlarına doğru altyapısını çektiğini dile getiren Peskov, NATO'nun ABD tarafından yönetildiğini ve "çatışma aracı" olarak kullanıldığını söyledi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy'ın görevden alınmasıyla ilgili iddialar hakkında konuşan Peskov, yaşanan gelişmeleri takip ettiklerini vurguladı.

Peskov, "Kiev yönetiminin çok sorunu var. Başarısız olan karşı saldırı ve cephelerdeki sorunlar, yönetim temsilcileri arasında çelişkilerin artmasına yol açıyor. Bu çelişkiler, özel askeri operasyon başarıyla devam ettikçe artacak" değerlendirmesinde bulundu.

Kremlin Sözcüsü, 24 Ocak Çarşamba Belgorod bölgesinde 65 Ukraynalı esir dahil 74 kişinin içinde bulunduğu Rus uçağının vurulması olayıyla ilgili soruşturma sürecinin devam ettiğini belirtti.