Zelenski: "Çiftçi protestolarında Putin'i destekleyen sloganlar atılmasını kabul edemem"

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Polonyalı çiftçilerin Ukrayna sınırını kapatan eylemlerinin ardından, Polonyalı liderler ve Avrupa Birliği yetkililerine seslendi. Zelenski, eylemde Putin'i destekleyen sloganlar atılmasını "kabul edemediğini" de belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Polonyalı liderler ve Avrupa Birliği (AB) yetkililerine Polonya-Ukrayna sınırını kapatan çiftçi eylemleri için çağrı yaptı.

Polonyalı çiftçilerin devam eden eylemlerinde, Ukrayna'dan gelen haksız rekabete de tepkiler yağdı.

Çiftçiler 21 Şubat günü Ukrayna sınırını kapatarak büyük bir protesto gösterisi düzenlemiş, Kiev bu eyleme tepki göstermişti.

Varşova, 2022'de başlatılan tam ölçekli Rus istilasına karşı Kiev'e sıkı bir destekçi oldu ancak haksız rekabetten şikayet eden çiftçilerin protestoları ilişkileri zorlamaya başladı.

Zelenski, "Yeterince yanlış anlama yaşadık. Birbirimizi aşağılamamalıyız, ne Ukraynalı ne de Polonyalı çiftçileri aşağılamamalıyız. Birliğe ihtiyacımız var. Çözümlere ihtiyacımız var, Ukrayna ve Polonya arasında ve tüm Avrupa düzeyinde" açıklamalarında bulundu.

Zelenski, çiftçilerin protesunda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den yardım istediği bir pankart taşımalarını ve Putin'i destekleyen sloganlar atmasını "kabul edemediğini" belirtti.