54 yaşındaki Marion Anne Perrine Le Pen, 5 Ağustos 1968’de Fransa’da doğdu. Annesi Pierrette Lalanne, babası Ulusal Cephe Partisi’nin onursal lideri Jean-Marie Le Pen.

Paris’te, Paris- II-Assas Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1991 yılında mezun oldu. 1992 yılında aynı üniversitede Ceza Hukuku dalında yüksek lisansını tamamladı.

Le Pen, 1992-1998 yılları arasında Paris‘te serbest avukatlık yaptı. Marion Anne Perrine Le Pen, Hukuk Fakültesi’ni bitirip avukatlık yemininden bir yıl sonra politikaya atılmaya ve babasının çizgisinde gitmeye karar verdi. 

1993 yılındaki yerel seçimlerde Ulusal Cephe’ye ilk adımını attı. 1998–2003 yıllarında Ulusal Cephe‘nin Hukuk Dairesi Başkanı olarak çalıştı.

Le Pen, 2004 yılında milletvekili olarak seçildi ve Avrupa Parlamentosu'nda Fransız üyesi olarak görev yaptı.

Le Pen, 2012 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup yüzde 17,90 oyla François Hollande ve Nicolas Sarkozy'nin ardından üçüncü oldu. 

2017 Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olup ikinci turda yüzde 33,9 oy aldı.

2022’de tekrar cumhurbaşkanlığı seçimine aday olan Le Pen, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la yarıştı. Marion Anne Perrine Le Pen, yüzde 23,9 ile ikinci sırada yer aldı.

Le Pen, neo-faşist babası Jean-Marie Le Pen’e göre daha demokratik ve cumhuriyetçi olarak nitelendirilmekte.

16 Ocak 2011 tarihinde Ulusal Cephe Partisi‘nin (RN) başkanı seçilen Le Pen, görevi Babası Jean-Marie Le Pen’den devraldı.

Marion Anne Perrine Le Pen, RN’nin görüşlerinde ve kadrolarında değişikliğe gitti. Le Pen; ırkçılık, antisemitizm ve Petain yanlılığıyla suçlanan üyeleri partiden atarak partinin halk nezdindeki imajını düzeltti. Bu kapsamda babasını da tartışma yaratan açıklamalarının ardından 20 Ağustos 2015 tarihinde partiden attı.

Kürtajın yasal olduğu hamilelik dönemlerinde herhangi bir şarta bağımlı olmamasını kabul etti. Partisinin idam cezasına olan desteğine son verdi.

Time 100 listesinde 2011 ve 2015 yıllarında dünyanın en etkili insanları arasında gösterildi. Politico tarafından 2016 yılında Avrupa Parlamentosu başkanı Martin Schulz'un ardından en etkili ikinci Avrupa Parlamentosu milletvekili olduğu belirtildi.

Le Pen, 16 Ocak 2011 tarihinden beri Ulusal Cephe Partisi’nin (Ulusal Cephe) liderliğini yapıyordu. Ancak geçtiğimiz kasım ayında Ulusal Cephe'nin liderliğine Marion Anne Perrine Le Pen'in yerine Jordan Bardella geldi.