Libya'da ülkenin doğusunu kontrol eden Hafter, tüm güçleriyle birlikte başkent Trablus'a doğru ilerleyişe geçti. Devrik lider Kaddafi'nin eski ortağı Hafter, destek aldığı taraflar nedeniyle Libyalıların çoğu tarafından hainlik ve darbecilikle suçlanıyor.

Libya’nın tarihinde pek çok rol üstlenen Halife Hafter, çevresi tarafından iktidar ve güç peşinde biri olarak tanımlanıyor. Kaddafi’nin silah arkadaşlığından, CIA danışmanlığına, darbe girişiminden, başkenti silah zoruyla işgal girişimine kadar Hafter, tüm illegal işlerde bulunmuş bir isim.

Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, son olarak, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan 2019’da saldırı başlatmış ve Libya’nın uluslararası tanınırlığa sahip tek yasal temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümet (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac ile yapılan görüşmeleri sekteye uğratmıştı.

Libya’nın bugün içinde bulunduğu şiddet sarmalı ve siyasi kaosun önde gelen müsebbiplerinin başında Halife Hafter geliyor.

HALİFE HAFTER NEREDE DOĞDU?

Halife Hafter, 1943 yılında Bingazi’nin güneyindeki Ecdebiye kasabasında doğdu. Hafter, Libya’da hala etkinliğini sürdüren ve devrik lider Albay Muammer Kaddafi’nin de memleketi olan Sirte kentindeki Fercani kabilesine mensup.

HALİFE HAFTER EĞİTİMİNİ NEREDE ALDI

Sovyetler Birliği'nde askeri eğitim alan Halife Hafter, Libya Silahlı Kuvvetleri'ne katıldı. 1969'da Kral İdris'in Muammer Kaddafi tarafından devrilmesinde görev aldı. 1986 yılında Fransa'nın desteklediği Çad kuvvetlerine yenilip ve 300 askeri ile esir olunca Muammer Kaddafi tarafından hain ilan edildi.

ABD'ye kaçtıktan sonra tutuklandıysa da 1990 yılında CIA ile anlaşma yaparak serbest kaldı. 2011 yılında Kaddafi karşıtı gösterilerin artması ile birlikte Libya'ya geri döndü. Kaddafi'nin devrilmesinin ardından 2 yıl yargılandıysa da davası sonuçlanmadı.

Hafter, 2011 Libya İç Savaşı'nda Kaddafi'yi deviren güçlerde üst düzey bir görev üstlendi. 2014 yılında Genel Ulusal Kongresi (GNC) görev süresine göre iktidardan vazgeçmeyi reddettiğinde Libya Ordusu komutanı oldu.