Afganistan, "Asya'nın Kalbi" olarak adlandırılan bölgede yer alır. Doğu ve güneyde Pakistan, batıda İran, kuzeybatıda Türkmenistan, kuzeyde Özbekistan, kuzeydoğuda Tacikistan ve kuzeydoğu ve doğuda Çin ile komşudur. Yaklaşık 652 bin 860 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve 40 milyon kişilik bir nüfusa sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Ülke ekonomisi, madencilik ve imalat gibi endüstrilerin önemli katkılarıyla büyük ölçüde tarıma dayanmaktadır. Afganistan'ın gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYİH), 2021 ölçümlerine göre, 14,8 milyar dolar seviyelerindedir.

Afganistan'ın başkenti; ülkenin siyasi, kültürel ve ekonomik merkezi olarak hizmet veren Kabil'dir. 

Afganistan'da 2001-2021 yılları arasında ABD ordusu ile Taliban arasında süren çatışmalar, ABD Başkanı Trump yönetiminin orduyu Afganistan'dan çekme kararıyla duruldu. ABD ordusunun çekilmesiyle birlikte Taliban, Afganistan'da yönetimi ele geçirdi. Taliban hükûmeti, uluslararası tanınırlık kurmakta zorluklar yaşıyor.

Afganistan'daki Taliban hükûmetinin üst lideri Hibetullah Ahundzade, Başbakanı ise Abdul Kabir'dir. Ülkede "afgani" (AFN) adı verilen yerel para birimi kullanılmaktadır. 1 Amerikan doları (USD), 86,18 afganiye eşittir.