Yunanistan'da eşcinsel evlilikler kilisenin tepkisine rağmen yasallaştı

Yunanistan, kilisenin karşı çıkmasına rağmen eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Hristiyan Ortodoks çoğunluklu ülke oldu.

Yunanistan’da 15 Şubat Perşembe günü oylanan yasa, 176’ya karşı 76 oyla meclisten geçti. Ülkede eşcinsel çiftlerin de yasal olarak çocuk evlat edinmelerine izin verilecek.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yasanın yürürlüğe girmesiyle ciddi bir eşitsizliğin ortadan kaldırıldığını söyledi ancak bu yasa ülkede bir bölünmüşlük yaratıyor.

Yunan Ortodoks Kilisesi'nin başını çektiği dindar gruplar Atina'da bir süredir protestolar yapıyordu.

Parlamentonun bulunduğu Sintagma Meydanı’nda oylama sırasında da karşı eylemler sürdü.

Yasaya karşı olan gruplar dini semboller ve dualarla eylemler düzenledi.

Yunan Ortodoks Kilisesi’nin lideri Başpiskopos Ieronymos, ülkenin “sosyal bütünlüğünün yasa nedeniyle bozulacağını” vurguladı.

Yasa tasarının 300 üyeli parlamentodan geçebilmesi için salt çoğunluk gerekiyordu.

Eşcinsel evlilikleri yasallaştıracak tasarı merkez sağdaki Başbakan Miçotakis’in partisi içinde de tepkilere neden olmuştu.

Düzinelerce milletvekilinin tasarıya karşı çıktığı oylamada Miçotakis, muhalefet partilerinin desteğini de almak zorunda kaldı.

Başbakan, oylama öncesinde parlamentoya yaptığı konuşmada, “Etrafımızda görünmez olan insanlar nihayet görünür hale gelecek ve onlarla birlikte pek çok çocuk da haklarını elde edecek. Bu reform, birçok vatandaşımızın hayatını daha iyi hale getirirken, kalanların hayatından da hiçbir eksiltmeyecek” ifadelerini kullandı.

Yunanistan, güçlü Ortodoks Kilisesi’nin muhalefeti nedeniyle bu adım atmaya mesafeliydi.

15 Şubat’taki oylama ile Yunanistan Avrupa’nın bu bölümünde evlilik eşitliğini sağlayan ilk ülke oldu.