Kuzey Kore, Güney yoluna mayın döşedi

Kuzey Kore’nin, iki ülkeyi birbirine bağlayan ve Askerden Arındırılmış Bölge (DMZ) içerisinde yer alan yollara mayın döşediği açıklandı.

Bu adım, ABD’yi müttefiki olarak gören Güney Kore ile balistik füze denemelerine odaklanan Kuzey Kore arasındaki savaşta son adım olarak görülürken, Yonhap tarafından paylaşılan habere göre Güney Kore'den askeri yetkililer, Kuzey Kore'nin, iki Kore'yi birbirine bağlayan ve DMZ içerisinde yer alan yollara mayın döşediğini tespit ettiklerini duyurdu.

Bu gelişmenin, iki ülke arasındaki sınır ötesi yolların kapatılması kapsamında Kuzey Kore'nin attığı son adımlardan biri olduğuna dikkat çekilen haberde, Kuzey Kore'nin geçen yıl iki ülke sınırındaki Cheorwon'daki Arrowhead Tepesi yakınlarında DMZ içerisindeki yollara mayın döşediğinin tespit edildiği anımsatıldı.

Bu yıl ocakta Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Gyeongui kara yolunun kapatılması dahil olmak üzere sınır boyunca iki ülke arasındaki tüm iletişimin kesilmesi için sert önlemler alınması talimatı vermişti.

Kuzey Kore, 18 Nisan 2024'te, Koreler arası uzlaşma sürecinin bir parçası olarak 2004 yılında kurulan ve daha sonra feshedilen Kaesong Sanayi Kompleksi'nden Kumgangsan Dağı'na kadar giden yollardaki sokak lambalarını kaldırmıştı.