Kore Yarımadası’nda tansiyon yükseliyor: Kim Jong-un test atışlarını denetledi

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, denizaltılardan fırlatılmak üzere tasarlanan “Pulhwasal-3-31” adlı seyir füzesinin deneme atışlarını izledi.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim’in liderliğinde yeni füze denemesi gerçekleştiğini kaydetti.

Kim’in, ülkenin önde gelen yetkilileriyle birlikte yeni geliştirilen ve denizaltından fırlatılan seyir füzesi “Pulhwasal-3-3”in test atışına rehberlik ettiği belirtildi.

Deneme atışının komşu bir ülkenin güvenliğini etkilemediği ve bölgesel durumla ilgili olmadığı ifade edildi.

İktidardaki İşçi Partisi’ne (WPK) yakın ulusal gazete Rodong Sinmun tarafından iki ayrı füzenin ateşlenme anını gösteren fotoğraflar yayımlandı.

Fotoğraflarda suyu yararak çıkan füzelerin, ilk kez geçen hafta Kuzey Kore’nin batı kıyısından fırlatılan yeni “Pulhsawal-3-31” tipi füzeler olduğu belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığından bir sözcü, Yonhap Haber Ajansına verdiği demeçte, Kuzey Kore’nin füze denemeleri da dahil giderek daha fazla “tehditkar” ve “sorumsuz” askeri faaliyetlerde bulunduğunu söyledi.

Sözcü, “Kuzey Kore’yi daha fazla tehditkar faaliyetten kaçınmaya çağırıyor ve Pyongyang’ı ciddi ve sürekli bir diplomasi yürütmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.