17 Aralık 1948 tarihinde Tunceli’nin Nazmiye ilçesinde dünyaya geldi. Babası tapu memuru Kamer Bey, annesi ise en hanımı Yemuş Hanım’dır. Yedi çocuklu ailenin dördüncüsü olarak doğdu. Adil adlı ikizi, kendisinden on dakika önce dünyaya geldi. Ailenin soyadı önce “Karabulut” olurken, 1950’lerde  babası tarafından “Kılıçdaroğlu” olarak değiştirildi. Erciş, Tunceli, Elazığ ve Genç gibi çeşitli yerlerde ilk ve ortaokul öğrenimini tamamladı.

1967 yılında Elazığ Ticaret Lisesi’ni birincilik ile tamamladı. Yükseköğrenimini yapmak için Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne gitti ve 1971 senesinde mezun olarak ayrıldı.

1974 yılında Selvi Kılıçdaroğlu ile evlendi. İkisi kız biri erkek olmak üzere üç çocuğu vardır. Orta seviyede Fransızca bilmektedir. 

1971 yılında girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavını vererek Maliye Bakanlığı’nda çalışmaya başladı. Hesap uzmanı olarak Fransa’ya gitti ve bir yıl orada kaldı. Hesap Uzmanlığı görevini 1983 yılına kadar sürdüren Kılıçdaroğlu, aynı yıl içerisinde Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Daire başkanı olarak göreve başlayan Kılıçdaroğlu, sonrasında ise Genel Müdür Yardımcısı oldu.

1991 yılında Bağ-Kur’a atanarak genel müdürlük görevini üstlendi. 1992 yılına gelindiğinde ise, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’nde yeni görevine başladı. Kısa bir süre ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı olarak bulundu. Ekonomik Trend dergisi 1994 senesinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu “Yılın Bürokratı” olarak seçti. 1999 senesinde ise kendi isteği ile SSK Genel Müdürlüğü’nden ayrıldı ve emekli oldu.

SİYASİ HAYATI

SSK Genel Müdürlüğü’nden ayrıldıktan sonra 1999 yılında yapılan genel seçimlerde DSP adayı olacağı belirtildi ama Ecevit tarafından aday gösterilmedi. 2002 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) milletvekili olarak seçildi ve meclise girdi. 2007 senesinde yapılan seçimlerde İstanbul milletvekili olarak yeniden meclise girdi. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ama Kadir Topbaş’a karşı kaybetti.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilliği görevinde bulunurken CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 10 Mayıs 2010 tarihinde istifa etti. 17 Mayıs 2010 tarihinde CHP Grup Başkanvekilliği’nden istifa etti ve kurultayda aday olacağını açıkladı.

1249 delegeden 1200’ünün imzasını alan Kılıçdaroğlu, 22 Mayıs 2010 tarihinde CHP’nin 7. genel başkanı oldu.