Hukuk doktoru, yazar ve Türk siyasetçi Doğu Perinçek tarafından 10 Temmuz 1992 yılında kapatılan Sosyalist Parti’nin yerine 11 Temmuz 1992’de kurulan İşçi Partisi (İP), Rus milliyetçisi Aleksandr Dugin’in Neo-Avrasyacılık düşüncesini desteklemektedir.
 
Aydınlık Gazetesi, Teori Dergisi ve Kaynak Yayınları’nın yanı sıra Ulusal Kanal adında bir ulusal kanalın da sahibi olan İşçi Partisi, 15 Şubat 2015’te Milli Hükûmet için Birlik ismiyle toplanan İşçi Partisi Olağanüstü Kurultayı'nda adını Vatan Partisi olarak değiştirmiştir.
 
Şefik Hüsnü’nün Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası’nı tarihsel miras olarak kabul eden İşçi Partisi, genç kadroları arasındaki Millî Demokratik Devrimci grupla birlikte, partinin temellerini Aydınlık dergisiyle atmıştı.
 
Partinin temel akımı olarak Proleter Devrimci Aydınlık görülse de 1978'deki THKP-C'den ayrılan Halkın Yolu ve THKO hareketinin ardılı olan Türkiye Devrimci Komünist Partisi'nin inşa örgütünden katılımlar gerçekleşmiştir. Bu iki hareketin katılımı ile birlikte Dev-Genç ve Türkiye İşçi Partisi’nin içerisindeki Aydınlık grubu temelli oluşumlardır.
 
1980 öncesinde TKP, Dev-Yol, Halkın Kurtuluşu, TKP/ML, TSİP ve Vatan Partisi (1954) gibi farklı sosyalist siyasal öznelerde yer almış pek çok devrimcinin de sürece dahil olması, "ellerinde dünyayı taşıyan emekçi" simgesinin parti bayrağı olarak tercih edilmesine neden olmuştur. İşçi Partisi (İP), 2007 yılında "kırmızı zemin üzerine beyaz çoban yıldızı" olarak değiştirmiştir.
 
1994 yılında ilk kez seçimlere katılan İşçi Partisi, yüzde 0,28 oy almış, 1999, 2004, 2009 ve 2014 yıllarında girdiği seçimlerde de oy oranında bir değişim olmamıştır.
 
İşçi Partisi genel başkanı Doğu Perinçek, 2008'de Ergenekon Operasyonu soruşturması kapsamında gözaltına alınmış, "hükümeti devirmeye yönelik silahlı terör örgütü kurmak" suçundan tutuklanarak, partinin diğer üyelerinden, Turhan Özlü, Hikmet Çiçek, Mehmet Perinçek, Deniz Yıldırım ve Mehmet Bedri Gültekin ile birlikte 5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 2014 yılında tahliye olmuştur.
 
Doğu Perinçek, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde YSK’ya başvurarak, seçmenlerin aday teklifinde bulunabildiği altıncı ve son gün olan 9 Mayıs 2018'de gerekli 100.000 imzaya ulaşarak aday olmaya hak kazanmıştır. Perinçek seçimde 98 bin 955 oy alarak yüzde 0,20 oy oranına ulaşmıştır.