ABD 3 Kasım’da düzenlenecek başkanlık seçimleri için yürütülen kampanyalarda kendini “demokratik sosyalist” olarak niteleyen Demokrat aday adayı Bernie Sanders ülke gündemine oturan isimlerden. Tahminleri aşarak güçlü bir profil çizmeyi başaran Vermont Senatörü Sanders’ın tek Yahudi başkan adayı olma özelliğini de taşıyor.

Sanders, 20’li yaşlarında Irk Eşitliği Kongre degelesi olarak Şikago Üniversitesi kampüsündeki ayrımcılık karşıtı oturma eylemine öncülük etti.

 

Sanders, Iowa’da gerçekleşen ön seçimlerde Demokrat oyların yüzde 49.6’sını alarak Clinton’ın yalnızca binde 3 gerisinde kaldı. New Hampshire’da ise oyların yüzde 60’ını alarak Clinton’a fark attı. Nevada'da gerçekleştirilen seçimlerde de tüm rakiplerini geride bırakarak birincilik koltuğuna oturdu. 

1941 doğumlu Sanders, 20’li yaşlarında Irk Eşitliği Kongre’sinin ayrımcılık karşıtı eylemlerine öncülük etmiş 1981’de Burlington belediye başkanlığı sırasında düşük fiyatlı ev projesini hayata geçirerek yoksulların ev sahibi olmasına katkı sağlamıştı. Zenginlere karşı yoksulları korumasıyla bilinen Sanders, ABD’nin Körfez Savaşı ve Irak Savaşı’na müdahil olmasına karşı çıkmıştı.

En büyük desteği gençlerden ve bağımsızlardan alan Sanders gelir eşitsizliğini azaltmayı, asgari ücreti artırmayı, göçmenlerin ABD’ye daha rahat girmesini ve ülkelere askeri müdahalede bulunmayacağı vaadinde bulunuyor. Polisin siyahilere uyguladığı şiddete karşı da önlemler almayı planlayan siyasi lider, ABD’de alışılagelmiş başkan figürlerden farklı bir imaj çiziyor.