Finlandiya Cumhurbaşkanı Stubb: "Avrupa'yı Finli olmaya davet ediyoruz"

NATO’ya katıldıktan sonra Rusya’ya karşı giderek daha sert açıklamalarda bulunan Finlandiya Cumhurbaşkanı Aleksandr Stubb, Ukrayna’daki çatışmaların barışa ulaşmanın tek yolu olduğunu söylerken, NATO'yu Rusya ile çatışmaya hazır olmaya çağırdı.

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan NATO’nun yeni üyesi Finlandiya’nın Cumhurbaşkanı Stubb, Moskova’nın bir çok kez NATO ile çatışmaya girme niyetinde olmadığını belirtirken bunun gerçekleşmeyeceğini düşündüğünü ancak yine de ittifakın Rusya ile olası bir çatışmaya hazırlanması gerektiğini belirtti.

Stubb, diğer NATO ülkelerinin liderlerini, Rusya'ya karşı söylemlerinde ‘kavgacı’ olmak yerine ordularını olası bir çatışmaya hazırlamaya davet etti ve şu şekilde konuştu:

Son zamanlarda kamuoyunda ‘Rus tehditleri’ konusunda yapılan uyarılar, Avrupa ülkelerinin dikkatini Kiev'e yardım etmekten ve ordularını hazırlamaktan uzaklaştırıyor. Rusya'nın NATO'nun (kolektif savunma tüzüğünün) 5. maddesini test edeceği ve sıranın Avrupa'ya geleceği yönündeki bu oldukça kavgacı söylem beni biraz endişelendiriyor. Bence buna hazırlıklı olmalıyız ama bence bu en azından 2030’dan önce pek olası değil

“AVRUPA’YI FİNLİ OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Avrupa devletlerini Finli’ olmaya çağıran Stubb, “Başka bir deyişle, daha hazırlıklı olunmalı. En kötüsünden kaçınmak için en kötüsüne hazırlanmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Stubb, diğer Avrupa ülkelerinin dikkate alması gerektiğini söylediği önlemler arasında Finlandiya'da uygulanan zorunlu askerlik kapsamına örnek verirken, ayrıca NATO ülkelerini 'ne pahasına olursa olsun' Ukrayna'yı desteklemeye çağırdı.

Finlandiya'nın Kiev’e destek için kendi mühimmat depolarını boşaltacağını söyledi ve Rusya'nın Finlandiya sınırı boyunca varlığını arttırma planlarından endişe duymadıklarını vurguladı.

Finlandiya, 4 Nisan 2023 tarihinde Kuzey Atlantik İttifakına (NATO) katılmıştı.