Eski Pakistan Başbakanı tutuklandı: Ülke genelinde protestolar başladı

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han, çağrıldığı duruşmaya katılmak için gittiği mahkeme önünde tutuklandı. Han'ın lideri olduğu Pakistan Adalet Hareketi'nin yetkilileri de destekçilerine sokaklara dökülme çağrısı yaptı. İmran Han’ın Ulusal Mali Sorumluluk Bürosu (NAB) tarafından tutuklanmasının ardından başlayan gösterilerde 1 kişi hayatını kaybetti, 13 kişi yaralandı. Peki, Pakistan bu duruma nasıl geldi?

Pakistan'da parlamentoda 10 Nisan 2022 tarihinde yapılan güven oylamasında 174 'hayır' oyu alan İmran Han hükümeti düştü.

İmran Han’ın görevden alınma nedenlerinin başında ekonomi geliyordu. Pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının beraberinde getirdiği krizlerle, artan enerji ve gıda fiyatlarına karşı vatandaşı korumak için fiyat dondurma yöntemini uygulayan Han, ülkedeki enflasyon krizinin derinleşmesine neden oldu. Pakistan parasının Amerikan doları karşısında dibi görmesi ise halkta Han’a karşı muhalefeti artırdı.

Ancak Han’ın güven oylamasında çoğunluğu sağlayamamasının nedeni bunlarla sınırlı değildi. Orduyla ters düşmesi İmran Han’ın sonunu getiren bir diğer unsur oldu. Yaptığı politikalarla siyasetin güçlü bir öğesi olan ordunun desteğini kaybeden İmran Han, muhalefete karşı yalnız kaldı.

Han, Pakistan tarihinde meclisin güvensizlik oyuyla görevinden alınan ilk başbakan olarak tarihe geçti.

Güvensizlik oylamasına yönelik yaptığı açıklamada, ABD'yi Pakistan'ın iç politikasına karışmakla suçlayan İmran Han; ithal edilmiş bir hükümeti asla kabul etmeyeceğini belirterek, tüm ülkeyi sokaklara çağırdı. 

İmran Han'ın destekçileri meydanları, cadde ve sokakları doldurarak güvenlik güçleri ile çatışmaya girdi. Çıkan olaylarda onlarca kişi yaralandı.   

Görevden alınan Başbakan İmran Han’ın yerine ise Şahbaz Şerif seçildi. Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan 2022’de mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini aldı.

Şahbaz Şerif’in göreve seçilmesinin ardından da İmran Han hakkında, "polis ve yargıcı tehdit ettiği" gerekçesiyle Terörle Mücadele Yasası kapsamında işlem başlatıldı. Daha sonrasında ise Han hakkında tutuklama emri çıkartıldı.

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han hakkında 97 dava bulunuyor. Ancak Han, hakkındaki suçlamaları reddediyor.

BBC’de yer alan habere göre; eski Başbakan Han, kendisine yöneltilen suçlamaların siyasi amaç taşıdığını söylüyor.

Han, kendisini tutuklama çabalarının da partisine seçimde liderlik etmesinin engellenmesi ile ilgili olduğunu savunuyor.

YOLSUZLUKLA SUÇLANAN İMRAN HAN TUTUKLANDI

Dün eski Pakistan Başbakanı İmran Han, başkent İslamad’da Yüksek Mahkeme önünde tutuklandı.

Çağrıldığı duruşmaya katılmak için mahkemeye giden Han, kefalet karşılığı tutuksuz yargılanmasını talep edecekti. Ancak Han, İslamabad Yüksek Mahkemesi dışında paramiliter birlikler tarafından tutuklandı.

Yaşanan bu gelişme, Han’ın üst düzey istihbarat yetkilisini kendisine yönelik suikast girişiminin arkasında olmakla suçlamasının ardından geldi. 

İmran Han, 7 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Başbakan Şahbaz Şerif, İçişleri Bakanı Rana Sanaullah ve Servisler Arası İstihbarat (ISI) Başkan Yardımcısı Tümgeneral Faisal Nasir’in kendisine yönelik suikast planının arkasında olduğuna dair iddialarını sürdürmüştü.

Pakistan ordusu, eski Başbakan İmran Han'ın kendisine yönelik suikast girişiminin arkasında üst düzey bir istihbarat yetkilisinin olduğuna yönelik iddialarını "sorumsuzca ve asılsız" olarak nitelendirmişti.

Han, koalisyon hükümeti erken seçim ilan etmediği gerekçesiyle 28 Ekim 2022'de Lahor'dan İslamabad'a yürüyüş başlatmıştı.

Vezirabad'da 3 Kasım 2022'de konvoyuna ateş açılması sonucu Han, iki bacağından yaralanmıştı. Saldırıda 1 kişi ölmüş, 13 kişi yaralanmıştı.

Dün sosyal medyada zırhlı araçlardan çıkan paramiliter güçlerin Han'ı tutukladıkları sırada çekilmiş görüntüleri yayımlandı.

Han’ın liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi (PTI) partisi siyasetçilerinden Musarrat Çima da İmran Han’a işkence edildiğini ve paramiliter birliklerin Han'ı dövdüğünü açıkladı. PTI yetkilileri ise destekçilerine sokaklara dökülme çağrısı yaptı.

PTI DESTEKÇİLERİ ÜLKE GENELİNDE PROTESTOLARA BAŞLADI

Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) lideri Han’ın mahkeme önünde paramiliter birlikler tarafından tutuklanmasının ardından binlerce PTI destekçisi ülke genelinde protestolara başladı.

AA’nın aktardığına göre, Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta’daki protestolarda 1 PTI destekçisi hayatını kaybetti, Faysalabad şehrindeki gösterilerde de 13 kişi yaralandı.

İslamabad Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; protestolarda 5 polisin yaralandığı, 43 göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

PTI Sind Başkanı Ali Zaidi’nin de gözaltına alınmasının ardından; PTI, Twitter’dan yaptığı çağrıda, “Pakistan'ı kapatın. Sıra sizde Pakistan halkı. Han daima sizin yanınızda durdu, şimdi onun yanında durma zamanı" ifadelerine yer verdi.

Karaçi, Ravalpindi, Lahor, Peşaver ve diğer birçok şehirde yolları kapatan protestocular, çeşitli kentlerde kamu mallarına zarar verdi, polis araçlarını yaktı.

Ravalpindi’de de göstericiler Genelkurmay Başkanlığı çevresinde yoğunlaştı. Genelkurmay Başkanlığı binasına yürümek isteyen göstericilere polis göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale etti. Göstericiler de polise taş ve sopa fırlattı.

İçişleri Bakanlığı talimatı doğrultusunda ülke genelinde mobil geniş bant askıya alınırken, sosyal medyaya erişim kısıtlandı. Bazı bölgelerde internet erişimi tamamen durduruldu.

İHA’nın aktardığına göre; Pakistan İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, yaptığı açıklamada, İmran Han’ın teslim olmak için yapılan uyarıları görmezden gelmesinin ardından Ulusal Hesap Verebilirlik Bürosu (NAB) tarafından tutuklandığını belirtti.

Sanaullah, Han ve eşinin, başbakan olduğu dönemde İngiltere'de kara para aklamakla suçlanan bir müteahhitten 24,7 milyon dolar değerindeki bir araziyi almakla suçlandıklarını açıkladı.

Bakan Sanaullah İngiliz yetkililerin kara para aklamayla bağlantılı olarak Pakistan'a 240 milyon dolar iade ettiğini, ancak Han'ın parayı ulusal hazinede tutmak yerine müteahhide iade ettiğini söyledi.

Ulusal Mali Sorumluluk Bürosu (NAB) tarafından yapılan açıklamada da; “Han yolsuzlukla suçlanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han, “devlet hazinesini zarara uğratmakla” suçlanıyor. Görevdeyken devlet hediyelerini satmak ve varlıklarını gizlemekle suçlanan Han ise hakkındaki suçlamaları reddediyor.

PTI taraftarları da İmran Han serbest kalana kadar gösterileri sürdüreceğini açıklıyor. İmran Han başından geçen olaylara ve adının anıldığı skandallara rağmen halkın büyük bir kesiminden destek görmeye devam ediyor. Pakistan bir iç savaşa doğru sürükleniyor.