Pakistan polisi eski Başbakan İmran Han'ı arıyor!

Pakistan’da polis, yolsuzlukla suçlanan eski Başbakan İmran Han’ı tutuklamak için Lahor’daki evine gitti. İmran Han evinde bulunamazken, Pakistan Adalet Hareketi (Tahrik-i İnsaf) destekçileri, eski Başbakan’ın evinin etrafında toplanmıştı. Pakistan polisi, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Han’ın tutuklamadan kaçtığını bildirdi.

28 Şubat günü İslamabad’da bir mahkeme, Başbakanlığı süresince yaptığı yasa dışı satın alımlar ve üst pozisyonlardaki yabancılardan aldığı hediyeleri satmasıyla ilgili ifade vermekten kaçınan İmran Han için kefaletsiz tutuklama emri çıkartmıştı.

110

Han ise bunun üzerine evinden Tahrik-i İnsaf çalışanlarına, “Hayatım tehlike altında, bunu bana düzenlenen saldırılar kanıtlıyor” şeklinde açıklamada bulundu.

210

Eski Başbakan, gerçek olmayan olaylarla ilgili Lahor ve İslamabad’da hayati tehlikesi bilinmesine rağmen güvenliği sağlanmayan mahkemelere çağrıldığını söyledi. 

Tahrik-i İnsaf Partisi Başkan Yardımcısı Çaudri Favad Hüseyin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada; Han’ın tutuklanmasının ülkedeki durumu kötüleştireceğini ve tutuklamanın gerçekleşmesi halinde PTI destekçilerinin ülke genelinde protesto düzenleyeceğini belirtti.

410