Türkiye ve İran arasında serbest ticaret bölgesi için mutabakat zaptı imzalandı

Maku Serbest Bölge Organizasyonu Müdürü Hüseyin Gerusi yaptığı açıklamada, İran ve Türkiye’nin iki ülke arasında serbest ticaret bölgesi kurulmasına yönelik bir Mutabakat Zaptı imzalandığını ve projenin kısa bir sürede tamamlanacağını söyledi.

Hüseyin Gerusi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İran ve Türkiye arasında ortak bir serbest ekonomik bölge kurulmasına ilişkin çalışmalar devam ediyor ve ilgili mutabakat zabıtları imzalandı. Proje yakında tamamlanacak” ifadelerini kullandı.

Koridorların Türkmenistan'ın Serahs kentinden İran'ın kuzeybatısında, Türkiye sınırına yakın Bazergan kentine ve İran'ın güneyindeki Çabahar kentinden Bazargan'ın batısında yer alan Maku kentine uzanacağını vurgulayan Garusi, bunun sonucunda iki yolun Bazargan kenti bölgesinde birleşeceğini ve daha sonra Türkiye'ye yöneleceğini söyledi.

Maku’nun Asya’yı Avrupa’ya bağlayan son nokta olduğunu söyleyen Gerusi, “Geçmişte bu bölge İpek Yolu haritasında yer alıyordu. Bu konu bu güzergahın lojistik, ticaret ve transit alanında iyi bir yatırım fırsatına sahip olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Maku Serbest Bölge Organizasyonu Müdürü Gerusi, İran ve Türkiye arasında ortak bir serbest bölgenin kurulması konusunda mutabakat zaptı imzalandığını belirterek, “Marand-Çeşme Süreyya-Iğdır-Kars hattının inşası iki ülkenin demiryolu geçişlerinde bir sıçramaya yol açabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Gerusi, söz konusu projelerin çalışmalarının tamamlandığını ve bu konudaki anlaşmaların iki ülkenin cumhurbaşkanları tarafından imzalandığını belirtti.