Mohamed Maait: "BRICS, zamanla G20 düzeyine çıkacak"

Mısır Maliye Bakanı Maait, Rusya ve Çin öncülüğünde BRICS grubunun parlak bir geleceğe sahip olduğunu ve zamanla G20 ile kıyaslanmaya başlayacağını söyledi.

Mısır Maliye Bakanı Mohamed Maait, Sputnik'e verdiği demeçte, Kahire'nin 1 Ocak 2024'te resmiyet kazanan BRICS üyeliğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Maait, "Bu grupta ortak hedefleri, güçlü ekonomileri ve büyük nüfusları olan ülkeler var. BRICS'in geleceği parlak, dünyada önemli bir yere sahip ve zamanla, aynı şekilde başlayan ve daha sonra büyüyen G20 ile kıyaslanır hale gelecek" şeklinde konuştu.

Rus rublesi ve Çin yuanı ile yürütülecek ticari operasyonların Mısır için önemli olduğunu söyleyen Maait, bu konunun şu anda Mısır'daki finans kuruluşları tarafından istişare edildiğini dile getirdi.

Mısır Maliye Bakanı, ticarette kullanılan para birimlerinin çeşitlendirilmesinin önemli ekonomik kazançlar sağlayacağını aktardı.

Maait, "Çin yuanı veya Rus rublesi cinsinden yürütülecek ticari alışverişler Mısır için önemli olacak. Bu ülkelerle ticari ve ekonomik işlemlerimiz var ve biz Mısır'da tüm bu konuları şu anda uzman kuruluşlarla istişare ediyoruz" şeklinde konuştu.

Mısır Maliye Bakanı, "BRICS grubu, bir veya iki para birimine güvenmek yerine, Çin yuanı ve BAE dirhemi gibi dünya çapında popüler hale gelen üye devletlerin para birimleri de dahil birçok para biriminden oluşan bir sepete sahip" dedi.