Zaharova Ermenistan hakkında konuştu: "Karabağ konusundaki kararları NATO'nun tesirinde kaldı"

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova'nın bölgede tam ölçekli bir savaşın çıkmasını önlemek için her fırsatı defalarca kullandığını söyledi. Zaharova, Erivan'ın Karabağ ile ilgili kararlarının NATO'nun etkisi altında kaldığını dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu.

Zaharova, Ermenistan'ın Karabağ ile ilgili aldığı kararları NATO'nun tesiri altında aldığını ve bölgedeki durumun kötüleşmesi sırasında Moskova ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nün Ermenistan'a yardım etmediği iddialarının 'yalan' olduğunu söyledi.

Zaharova, "Bu fikri savunan ve yayan herkesi yalan söylemekle suçluyorum. Bu gerçek değil, bir yalan. Erivan bu kararı Batı ile istişareler sonucunda almıştır. Erivan'ın Karabağ konusunda aldığı kararlardan dolayı Rusya ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nü suçlama fikrini savunan ve yayan herkesi yalancılıkla suçluyorum" ifadelerini kullandı.

Zaharova, Batılı ülkelerin Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'ı resmen reddettiği konusunu öne çıkardığını söyleyerek, 'NATO diktesi altında' imzalanan belgelerde Dağlık Karabağ sakinlerinin haklarına hiçbir şekilde atıfta bulunulmadığını veya garanti altına alınmadığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki yeni gerginliğin; Erivan'ın AB, ABD ve İngiltere'nin bölgedeki ve ülkedeki durumu yıkıcı bir şekilde etkilemesine ne ölçüde izin vereceğine bağlı olduğunu dile getirdi.

Ermeni medeniyetinin Avrupa demokrasisinden önce gelen bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu kaydeden Zaharova, Erivan'ın kendisini AB ile ilişkilendirme kararını sorguladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Şu anki Ermeni yetkililer, asırlık bir geçmişe sahip olan kadim Ermeni medeniyetini, bugün işleri açıkçası kötü olan Avrupa Birliği ile boşuna karşılaştırıyorlar" ifadelerini kullandı.

Zaharova ayrıca, "Bugünkü konuşmamızın özetini gördüm ve Ermenistan'ın resmi yapılarının temsilcilerinden birinin Ermenistan'ın Avrupa'nın demokratik ve diğer bazı değerlerinin taşıyıcısı olduğunu söylediği bir alıntı gördüm. Beni şaşırtan ne biliyor musunuz? Erivan'daki mevcut yetkililerin temsilcileri neden bu kadar ucuz hareketler yapıyorlar? Kültürleriyle, tarihiyle, devletiyle eski Ermeni medeniyetini neden şu anda gerçekten çıkmazda olan Avrupa Birliği ile karşılaştırıyorlar? Avrupa demokrasisinden bahsederken tam da bundan bahsediyorlar. Ermenistan bir kültürdür, bir devlet yapısıdır ve devlet olmanın temelleri bin yıllara dayanmaktadır. Binlerce yıllık bir geçmişleri var" değerlendirmesinde bulundu.