İsrail’in Hayfa şehrinde San Francisco’dan gelen göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Bennett, modern-Ortodoks dindar bir Yahudi.

Çocukluğunun bir bölümünü ailesi ile gittiği Kuzey Amerika’da geçiren Bennett, Netanyahu gibi akıcı İngilizce konuşabiliyor.

Eski bir komando olan Bennett, en büyük oğluna, 1976'da Uganda'nın Entebbe havaalanında kaçırılan yolcuları serbest bırakmak için yapılan baskın sırasında öldürülen Netanyahu'nun kardeşi Yoni'nin adını verdi.

49 yaşındaki Bennett, pasta şefi olan eşi Gilat Bennett ve dört çocuğuyla birlikte Tel Aviv'in varlıklı kesiminin bulunduğu Raanana'da yaşıyor.

Yamina Partisi lideri, Kudüs İbrani Üniversitesi’nde hukuk okuduktan sonra 1999'da bir start-up kurdu. Ardından New York'a taşındı ve 2005 yılında kendi dolandırıcılık karşıtı yazılım şirketi Cyota'yı ABD güvenlik firması RSA'ya 145 milyon dolara sattı.

Teknoloji şirketini satarak milyoner olan Bennett, 2006 yılında siyasete girerek o dönem muhalefette olan Netanyahu'nun ekibinde Genelkurmay Başkanı oldu.

Bennett, 2008 yılına Netanyahu'nun ekibinden ayrıldıktan sonra 2010'da işgal altındaki Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimciler için lobi faaliyetleri yürüten Yesha Konseyi'nin başına geçti.

Daha sonra 2012'de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan aşırı sağcı Yahudi Evi Partisi’nin başına geçerek, Filistinliler hakkında bir dizi kışkırtıcı yorumla manşetlere çıktı ve parlamentodaki varlığını dört katına çıkardı.

Bennett, 2013'te Filistinlilere yönelik “teröristlerin serbest bırakılması değil öldürülmesi gerektiğini” söyledi. Bir diğer açıklamasında ise Batı Şeria'nın işgal altında olmadığını savunan Bennett, burada hiçbir zaman bir Filistin Devleti olmadığını, İsrail-Filistin çatışmasının çözülemeyeceğini ancak katlanılması gerektiğini söyleyerek tartışmalara yol açtı.

Batı Şeria'nın çoğunu ilhak etmeyi savunan Bennett, bir Filistin Devleti kurulmasının İsrail için intihar olacağını söyledi.

Ülkenin savunmasının yanı sıra Bennett, Netanyahu döneminde Ekonomi Bakanı ve Eğitim Bakanı olarak da görev yaptı.

Yahudi Evi'ni 2018'de Yamina olarak yeniden oluşturan Bennett, aynı yıl Netanyahu'nun koalisyonunun bir parçasıydı.

Muhalefette ve 2020'de korona virüs pandemisi şiddetlenirken Bennett, sağlık krizine odaklanmak için sağcı söylemini azalttı ve virüsü kontrol altına alma ve ekonomiye yardım etme planlarını yayınlayarak ülkedeki seçmen kitlesini genişletmeye çalıştı.