Suudi prenslerinin çoğunun tersine öğrenimini Suudi Arabistan'da tamamlayan Prens Selman, Suudi Arabistan'da yetişen biri. Bir dizi devlet organında çalışmadan önce Kral Suud Üniversitesi'nde hukuk okuyan Selman aile bağları ile farklılık arz ediyor. 2009 yılında o zamanlar Riyad'ın Valisi olan babasının özel danışmanı olarak görev yaptı.

Tek eşe sahip olan Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın iki kızı ile iki oğlu bulunuyor. 21 Haziran 2017 tarihinde Kral Selman'ın yayınladığı Kraliyet Kararnamesi ile Muhammed bin Nayif'in yerine Suudi Arabistan Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi oldu. Şu anda Prens Selman'ın taht ile arasında sadece babası var.

Rüşvet ve yolsuzluk olaylarını araştırmak iddiasıyla Prens Selman babası ile birlikte bir kurul oluşturdu ve bu kurulun Prensin önüne rakip olarak çıkabilecek herkesi ülke hapishanelerine gönderdiği dünyaca konuşuldu. Rüşvet ve yolsuzluk adı altında dünyanın en zengin 50 kişisinden biri olan iş adamı Al Waleed'de dahil olmak üzere onarca kritik ismi hapse attıran Selman artık bir yarış olarak gördüğü şark usulü "taht oyunlarında" tek başına yarışıyor.

Ayrıca 2016 yılında ilan edilen Vizyon 2030 planının sahibi olan Muhammed Bin Selman, Suudi halkının "2020 itibariyle petrol olmadan yaşayabilmesine" imkân sağlayacağını söylüyor.