Gabriel Boric, Şili'nin güneyinde Punta Arenas şehrinde 1986'da dünyaya geldi.

Boric, 2004'te Şili Üniversitesi Hukuk Fakültesine başladı. Üniversite yıllarında öğrenci gruplarına katılan Boric, 2011-2012'deki eğitim sistemine karşı düzenlenen öğrenci protestolarında önemli bir rolü olan grubun lideri olarak tanındı.

Siyasi hayatına 2013 yılındaki seçimlerde Magallanes bölgesinden milletvekili seçilerek başlayan Gabriel Boric, 2014'ten devlet başkanlığı görevini devralmasına kadar bu görevini sürdürdü.

Boric, Şili'deki 2019 sivil ayaklanma sırasında Anayasa'yı değiştirmek için referandumun yolunu açan anlaşmayı müzakere eden politikacılar arasında yer aldı.

2021'de, resmi ön seçimleri halk oylarının yüzde 60'ını alarak kazandıktan sonra (Geniş Cephe, Komünist Parti ve diğer küçük hareketleri içeren) Apruebo Dignidad koalisyonunun başkan adayı olarak seçildi.

Boric, 19 Aralık 2021'de düzenlenen devlet başkanlığı ikinci tur seçimlerinde ise yüzde 55 oy alarak, 35 yaşında Şili'nin seçilen en genç devlet başkanı unvanını elde etti.

Gabriel Boric, seçim zaferinin ardından yaptığı konuşmada sosyal hakları genişletme ve doğal çevreyi "yok eden" madencilik girişimlerine karşı çıkma sözü verdi.

Tutkulu bir şiir ve tarih okuyucusu olduğunu söyleyen Boric siyasi olarak kendisini "ılımlı sosyalist" diye tanımlıyor.