Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs, Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı tarafından dikkatle izlenen ve gözlemlenen bir süreci beraberinde getirdi.
 
Bu süreçte, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, internet üzerinde ismi en çok aranan kişi oldu. Her geçen gün Fahrettin Koca ismini aratanlar artarken, dün son yapılan açıklamasıyla da gündeme oturdu.
 
DR. FAHRETTİN KOCA KİMDİR?
 
Türkiye’de ilk koronavirüsün tespit edildiğini açıklayan Dr. Fahrettin Koca, 1965 yılında Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladıktan sonra lise eğitimini Bursa Erkek Lisesi’nde, lisans eğitimini de İstanbul Üniversitesi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları’nda yaparak tıp doktoru olmuştur. Sonrasında çeşitli kurumlarda doktorluk ve medikal direktörlük görevlerini yürüttü.
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin 59. Sağlık Bakanı olan Dr. Fahrettin Koca, Kurucu başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü. Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği'nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı’dır.
 
2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen değişiklikler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında tarihinde ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kurulu’na, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atanmıştır. 10 Temmuz 2018 günü yemin ederek göreve başlamıştır.