İran, Kuzey Irak ve Suriye'deki 'terörist' hedeflere füze saldırısı düzenlediğini duyurdu

İran, Kuzey Irak ve Suriye'deki 'terörist' hedeflere füze saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Devrim Muhafızları'nın açıklamasına göre, saldırılarda Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de "bir casus karargahı" ve "İran karşıtı terörist grupların toplandığı bir yer" imha edildi.

Irak Kürdistan Güvenlik Konseyi'ne göre saldırıda en az dört kişi öldü, altı kişi de yaralandı.

Kürdistan Demokrat Partisi'nin açıklamasına göre ise saldırılarda ölen siviller arasında tanınmış işadamı Peshraw Dizayee de bulunuyor.

İran Devrim Muhafızları'nın Suriye'deki hedefleri de balistik füzelerle vurduğu; bunlar arasında "komutanların toplanma yerleri ve başta IŞİD olmak üzere son terörist operasyonlarla ilgili ana unsurların" da bulunduğu belirtildi.

İran devlet medyasının açıklamasına göre Suriye'ye yönelik balistik füze saldırısı, güneydeki Kerman ve Rask kentlerinde İranlıların öldürüldüğü son saldırılara yanıt olarak gerçekleştirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi "Akdeniz yönünden gelen en az 4 füzenin" Halep ve kırsalında düştüğünü açıkladı.

3 Ocak'ta Kerman'da Devrim Muhafızları komutanı Kasım Süleymani'nin türbesi yakınlarında toplanan kalabalığa saldıran intihar bombacıları yaklaşık 90 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Saldırı daha sonra IŞİD tarafından üstlenildi.

Aralık ayında Rask'ta bir polis karakoluna düzenlenen saldırıda da en az 11 İran polis memuru öldürüldü.

Saldırıyı, 2012 yılında kurulan ve İran tarafından "terörist" grup olarak kara listeye alınan cihatçı Jaish al-Adl (Adalet Ordusu) üstlendi.

Öte yandan İran'ın IRNA haber ajansının bildirdiğine göre, Devrim Muhafızları ayrıca, Irak'ın özerk Kürdistan bölgesinde İsrail'e ait olduğu iddia edilen "bir casus karargahını" vurdu.

Açıklamada, karargahın "casusluk operasyonları geliştirme ve bölgedeki terörist eylemleri planlama merkezi" olarak hizmet verdiği belirtildi.

Devrim Muhafızları, saldırının, İsrail'in Gazze'deki savaşından yayılan şiddet endişelerini arttıran İran'a ve "direniş eksenine" yönelik son saldırılara yanıt olduğunu duyurdu.