Tayvan yönetimi Çin'den gelebilecek olası tehditlere karşı önlemlerini artırıyor

Tayvan, karadan havaya füzelerle hava savunma sistemlerinin testlerini gerçekleştirdi ve hava, kara ve deniz kuvvetleri, Çin güçlerinin adaya izinsiz girişlerine karşılık verebilmek için eğitimlerine devam ediyor.

Tayvan Hava Kuvvetleri Komutanlığı, "genel hava savunma savaş planı tatbikatlarını" test etmek için uçaksavar topçu sistemleri ve ABD yapımı Patriot füzeleri kullanarak yerel saatle sabah 5 ile 7 arasında eğitim tatbikatı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Tayvan Hava Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, "Amaç, ordunun üç kolu arasında ortak hava savunma operasyonlarının komuta ve kontrolünü doğrulamaktı" ifadelerini kullanıldı.

Tayvan, Pekin'in 23 milyon kişinin yaşadığı bölge ve ona bağlı adalar üzerindeki hak iddiasını tekrardan ileri sürmesi nedeniyle askeri hazırlıklarını arttırmak zorunda kaldığını vurguluyor.

Pekin son 4 yılda ada çevresindeki varlığını neredeyse her gün artırdı.

Çin, Tayvan'ın "gri bölge" olarak tanımladığı taktiklerle baskı uygularken, ABD'nin tepkisini çekebilecek doğrudan çatışmalardan kaçınıyor.

Tayvan'ın doğu kıyısında, büyük bir donanma üssüne ev sahipliği yapan Suao'da konuşan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Sun Li-fang, tatbikatları Çin İle yaşanan mevcut gerilimle doğrudan ilişkilendirmekten kaçındı ve rutin yıllık tatbikatlar olarak tanımladı.

Tayvan Savunma Bakanlığı 26 Mart Salı günü yaptığı açıklamada, sabah 6'ya (TSİ Salı 01.00) kadar geçen 24 saatlik sürede Tayvan çevresinde toplam 13 Çin uçağı ve 7 donanma gemisinin gözlemlendiğini açıkladı.

Bir önceki hafta Tayvan, 24 saatlik zaman diliminde 36 Çin askeri uçağının adayı çevrelediğini tespit ederek bu yıl belirlenen en yüksek tek günlük sayıya ulaşmıştı.