Çin, elektrikli araç sübvansiyonları nedeniyle ABD'yi DTÖ'ye şikayet etti

Çin, ABD'nin 2022'de çıkardığı Enflasyonu Düşürme Yasası'ndaki iklim değişikliğiyle mücadele için yerli elektrikli araç üreticilerine yönelik sübvansiyonların rekabet kurallarına aykırı olduğunu belirterek Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) şikayette bulundu.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yasayla yerli üreticiler sübvansiyonlarla desteklenirken Çin’den ve diğer DTÖ üyesi ülkelerden ithal edilen malların piyasadan çıkarılmasının haksız rekabete yol açtığı vurgulandı.

Açıklamada, ABD'nin ulusal özel muameleyi ve favori ülkeye özel muameleyi yasaklayan DTÖ kurallarını ihlal ettiğine değinilirken; Washington yönetimine, ayrımcı sübvansiyon politikasını en kısa sürede düzeltme ve yeni enerji araçlarının küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarını koruma çağrısı yapıldı.

Pekin yönetimi "Yeni Enerji Aracı (NEV)" olarak adlandırdığı, şarj edilebilen, pilli, hibrit ve yakıt hücreli elektrikli araçların üretimini devlet sübvansiyonları ile destekleme kararı almıştı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupalı otomotiv üreticileri için haksız rekabet ortamı yarattığı gerekçesiyle Ekim 2023'te Çin'den ithal elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyon soruşturması başlatma kararı almıştı.