Boeing şirketine güvensizliğini dile getiren gizemli bir şekilde ölüyor

ABD'de Boeing'in ürettiği bazı modellerin güvensizliği hakkında konuşan eski bir şirket çalışanı sürpriz bir enfeksiyon sonucu yaşamını yitirdi. Son dönemde şirket çalışanlarının gizemli ölümleri bazı iddiaları beraberinde getiriyor.

ABD uçak şirketi Boeing'in ürettiği bazı modellerin güvenliği ile ilgili endişelerini dile getiren eski şirket çalışanlarından biri daha sürpriz bir şekilde yaşamını yitirdi.

Şirket çalışanının, sürpriz bir enfeksiyon sonucu yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Ailesi tarafından yapılan açıklamada, Boeing tedarikçisi Spirit AeroSystems'ın eski kalite müfettişi Joshua Dean'ın bu hafta antibiyotiğe dirençli MRSA olarak bilinen bir enfeksiyon sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, Dean'ın ölümünün "beklenmedik" şekilde gerçekleştiği vurgulandı.

Son iki ay içinde Boeing şirketinin güvenliği konusunda kamuoyuna konuşan ikinci kişinin yaşamını yitirmesi bazı iddiaları beraberinde getirdi.

44 yaşındaki eski Boeing çalışanı Dean, Boeing'in son yıllarda yaşanan bir dizi felaketle bağlantılı modeli 737 MAX uçağının bileşenlerinde tehlikeli arızalar olduğunu söylemişti.

Dean, 2023'te işten çıkarılması üzerine, açıkça konuştuğu için kovulduğunu ifade etmiş, şirket hakkında federal mercilere şikayette bulunmuştu.

Boeing uçaklarının güvenliği ile ilgili bazı iddiaları gündeme getiren bir diğer isim 62 yaşındaki John Barnett de 9 Mart'ta Güney Carolina'da kaldığı otelin yakınında ölü bulunmuştu.

Barnett, aracında "başına silah ile ateş almış halde" bulunmuştu.

Barnett, 2010 yılında Boeing'in Kuzey Charleston fabrikasında çalışırken öğrendiği uçaklardaki bazı üretim hatalarıyla ilgili sorunları yönetime ilettiğini söylemiş, şirketin bunları gündemine almak yerine kendisine misilleme yaptığını dile getirmişti.

Barnett, ocak ayında Alaska Havayolları jetinin kapı panelinin uçuş esnasında havaya uçması olayının ardından, Boeing'in 737 Max 9 jetlerini uçuşlara çok hızlı geti döndürmesinden endişe duyduğunu ifade etmişti.

Barnett, şirket tarafından taciz edildiği iddiasıyla Boeing'e dava açmıştı.

Ancak Barnett'in mahkemeye ifade vermesi gereken ikinci günde kaldığı otelin otoparkında cesedine ulaşılmıştı.

Şirkete karşı Barnett ve Dean'ı aynı hukuk firması temsil ediyordu.