Almanya'da sığınmacıların zorunlu olarak çalıştırılması gündemde

Almanya Bölge Yönetimler Birliği, ülkede istihdam edilebilir durumda olan bütün sığınmacıların zorunlu olarak çalışması gerektiğini açıkladı.

Almanya Bölge Yönetimler Birliği Başkanı Reinhard Sager, yerel basına yaptığı açıklamada, devletten gelen mali desteğin koşulsuz olmaması gerektiğini söylüyor.

Federal hükümete Sığınmacılara Yardım Yasası’nın değiştirilmesi yönünde çağrı yapan Sager, “Almanya'da uzun süre yaşayan herkes çalışmak zorundadır. Toplumun beklediği şey bu ve birçok mültecinin de istediği şey bu. Gelecekte mültecilerin sadece hayır işlerinde çalışmalarına değil, özel şirketlerde çalışmalarına da izin verilmeli” şeklinde konuştu.

Sadece birtakım belediyenin sığınmacılardan hayır işlerinde yararlandığını belirten Sager, özellikle personel sıkıntısı yaşayan yerlerde sığınmacıları işçi olarak şirketlere verilmesi gerektiğine işaret ederek, “Önemli olan işin toplum için katma değeri değil, gönderdiğiniz sinyaldir” ifadelerini kullandı.

Sager, federal hükümete yaptığı çağrıda ülkede istihdam edilebilir durumdaki tüm sığınmacıların zorunlu olarak çalışmasını istedi.