Aden Körfezi’nde gerilim tırmanıyor: 2 gemiye füze saldırısı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Yemen’deki İran destekli Husilerin Aden Körfezi’ne füze fırlatması sonucu 2 gemide hasar oluştuğunu duyurdu.

Yemen’deki Husiler, Aden Körfezi’ndeki ticari gemilere saldırı gerçekleştirdi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından dün yapılan açıklamada, Husilerin kontrolündeki bölgelerden Aden Körfezi’ne iki gemisavar balistik füze fırlatıldığı, füzelerden birinin İsviçre tarafından işletilen Liberya bandralı konteyner gemisi Tavvishi’ye isabet ettiği kaydedildi.

Saldırı sonucu gemide hasar oluştuğu ancak geminin seferine devam ettiği belirtildi.

Diğer füzenin ise bölgedeki koalisyon güçleri tarafından başarıyla imha edildiği, olayda kimsenin yaralanmadığı aktarıldı.

CENTCOM, Husilerin bir gemisavar balistik füze ve gemisavar seyir füzesi ile Aden Körfezi’ne yönelik ayrı bir saldırı daha düzenlediğini duyurdu.

Açıklamada, füzelerin Antıgua ve Barbuda bayraklı Almanya tarafından işletilen kargo gemisi Norderney’e isabet ettiği belirtildi.

Açıklamada, saldırı sonucu hasar oluşan geminin seferine devam ettiği ve yaralanma yaşanmadığı bildirildi.

ABD Merkez Komutanlığı, ABD güçlerinin Aden Körfezi üzerinde bir insansız hava aracı ile Husilerin kontrolündeki bölgelerde bulunan 2 seyir füzesini ve bir füze rampasını başarıyla imha ettiğini açıkladı.

Açıklamada, bu sistemlerin bölgedeki ABD, koalisyon güçleri ve ticaret gemileri için yakın bir tehdit oluşturduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Bu eylem, seyrüsefer özgürlüğünü korumak, uluslararası suları ABD, koalisyon ve ticaret gemileri için daha güvenli hale getirmek amacıyla gerçekleştirildi” denildi.